Ad
Ad
Ad
Ad

MAN Truck & Bus va livra 400 de autobuze Lion’s City Euro 6 la Dubai

Autoritatea Rutieră și de Transport (RTA) din Dubai, Emiratele Arabe Unite (UAE), a comandat 400 de autobuze MAN Lion’s City. Contractul a fost semnat la Summitul UITP de la Hamburg, la începutul lunii trecute, de către reprezentanții RTA Dubai, MAN Truck & Bus și United Motors & Heavy Equipment Co. LLC (dealerul exclusiv al constructorului german în UAE). Noua flotă este programată să intre în serviciu la începutul anului 2026.

„Această nouă comandă majoră din Orientul Mijlociu și parteneriatul de lungă durată cu RTA demonstrează că vehiculele noastre sunt extrem de bine primite la nivel internațional și impresionează companiile de transport din întreaga lume”, a declarat Barbaros Oktay, Head of Bus la MAN Truck & Bus.

Autobuzele Lion’s City comandate vor avea 12 m lungime și vor fi propulsate de un motorul diesel D15, de 9 l, care dezvoltă 330 CP și îndeplinește standardul de emisii Euro 6. Vehiculele se încadrează perfect în obiectivele de sustenabilitate ale RTA și au fost configurate cu sisteme de siguranță avansate, inclusiv ESP (program electronic de stabilitate), avertizare la părăsirea benzii de rulare, avertizare la coliziune, asistență la frânarea de urgență (EBA) și asistență la viraj.

Parteneriatul dintre RTA Dubai și United Motors există din 2008, când a fost plasată prima comandă pentru livrarea a 150 de autobuze articulate Neoplan, 75 solo și 170 etajate. Aceasta a fost urmată în 2017 de achiziția a încă 79 de autobuze MAN supraetajate. Astăzi, aproximativ 200 de autobuze urbane de la cele două mărci MAN și Neoplan sunt încă în uz, unele având deja un kilometraj impresionant, de aproape două milioane de kilometri – o dovadă a longevității vehiculelor și a calității întreținerii și service-ului.

Articole similare

Ad