Piața imobiliară comercială din România a încheiat primul semestru din 2025 cu un volum total de tranzacții de 386 milioane de euro, potrivit unei analize publicate de iO Partners. Deși acest rezultat marchează o scădere de 7,4% comparativ cu perioada similară din 2024, specialiștii spun că structura investițiilor și revenirea unor segmente cheie indică o recalibrare sănătoasă a pieței.
Birourile revin în topul preferințelor investitorilor
Segmentul birourilor a generat aproximativ 169 de milioane de euro, reprezentând 44% din total, fiind urmat îndeaproape de retail, cu 163 de milioane de euro (42%). Această redistribuire arată o revenire importantă a apetitului pentru clădirile de birouri, după doi ani marcați de prudență sporită din partea investitorilor, pe fondul schimbărilor din piața muncii și al tranziției către modele hibride.
Analiștii subliniază că reducerea decalajului dintre prețurile cerute de vânzători și așteptările cumpărătorilor a fost un factor decisiv în deblocarea tranzacțiilor. Totodată, creșterea numărului de tranzacții cu active prime arată o încredere reînnoită în stabilitatea pe termen lung a acestui segment.
Capitalul internațional domină piața
Investitorii internaționali continuă să joace un rol dominant, contribuind cu 253 milioane EUR din total, în timp ce capitalul local a însumat 133 milioane EUR. Printre jucătorii locali care au marcat tranzacții importante se numără Alfa Group, cu achiziții în platforma Iride, și Pavăl Holding, care a cumpărat clădirea Ethos House.
“Într-o piață dominată de capital regional și internațional, o platformă cu un focus solid pe Europa Centrală și de Est, cum este iO Partners, devine un diferențiator strategic”, a declarat Andrei Văcaru, Head of Capital Markets CEE în cadrul companiei. “Doar în prima jumătate a anului, am oferit consultanță în patru dintre cele șase tranzacții cu valori de peste 25 milioane EUR și am facilitat intrarea a doi investitori noi – Granit Asset Management și Solida Capital. Estimăm că cel puțin încă două nume noi vor intra pe piață până la finalul anului.”
Tranzacții-cheie și randamente stabile
Printre cele mai semnificative tranzacții din primele șase luni se numără:
iO Partners a reprezentat cumpărătorii în ambele tranzacții, consolidându-și astfel poziția de consultant de referință pe segmentul marilor deal-uri.
Randamentele (yields) au rămas stabile pentru birouri și sectorul industrial, la 7,75%, respectiv 8%, în timp ce randamentele centrelor comerciale prime s-au comprimat ușor, ajungând la 7,75%, ceea ce indică un interes crescut și o cerere mai solidă pentru activele de retail de calitate.
Pe termen scurt, analiștii se așteaptă ca piața imobiliară din România să rămână atractivă pentru capitalul regional și internațional, mai ales în contextul recalibrării randamentelor și al maturizării portofoliilor de birouri și retail. Provocările macroeconomice, costurile de finanțare și evoluția dobânzilor vor continua să influențeze dinamica tranzacțiilor și structura cererii.
Compania globală de consultanță, CBRE a asistat la vânzarea portofoliului de proprietăți de birouri al CA Immo format din șapte clădiri de clasă A, situate în București către Pavăl Holding, care a preluat și echipa de management.
Tranzacția are o valoare de peste 1 miliard de euro și active din toate segmentele imobiliare comerciale și face parte din pipeline-ul record al companiei CBRE România pentru 2022. Astfel, grupul deținut de frații Pavăl a devenit cel de-al doilea cel mai mare proprietar de clădiri de birouri de pe piața locală. CBRE a fost selectat de către vânzător pe baza expertizei și abilităților echipei sale locale și internaționale de investment. Totodată, a acționat în calitate de consultant financiar și imobiliar exclusiv al CA Immo.
Portofoliul din România al CA Immo, format din șapte clădiri de birouri cuprinde Bucharest Business Park (26.700 mp), Campus 6.1 (22.700 mp), Europe House (16.400 mp), Opera Center I (11.900 mp), Opera Center II (3.500 mp), Orhideea Towers (37.000 mp), precum și Riverplace (47.000 mp). De asemenea, unul dintre cei mai importanți proprietari imobiliari de pe piața locală beneficiază și de o rată de ocupare excelentă cu o suprafață totală închiriabilă (GLA) de aproape 165.000 mp.
„Suntem foarte bucuroși să vedem că interesul investitorilor români pentru segmentul de birouri este pe un trend de creștere rapidă. Suntem mândri că am lucrat la peste 50% din cele mai importante tranzacții de investment din acest an. Echipa noastră de investment este acum coerentă, experimentată și și-a extins capacitățile.”,
a declarat Mihai Pătrulescu, Head of Investment Properties, CBRE România.

În ciuda numeroaselor provocări cu care se confruntă industria imobiliară locală, piața românească rămâne foarte solidă, iar interesul investitorilor internaționali, regionali și locali se menține la un nivel constant.
Conform celor mai recente date analizate de CBRE Research, în primele nouă luni ale acestui an, au fost încheiate tranzacții cu un volum total de 650 milioane de euro pe piața de investiții din România, rezultând cu 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului anterior.
De asemenea, până la sfârșitul anului 2022, CBRE estimează că volumul total al tranzacțiilor va ajunge la 1,2 miliarde de euro cu aproximativ 30% mai mult decât anul trecut.
„Aceasta este cea mai mare tranzacție imobiliară realizată vreodată în România, fiind și cea mai mare investiție realizată de o companie 100% românească. Portofoliul CA Immo, pe care l-am reprezentat cu servicii complete, este unul extrem de solid, creat și perfecționat în peste 20 de ani. Portofoliul are un mix impecabil de chiriași internaționali și naționali, clădiri cu o locație strategică și o rată de retenție excepțională. Este mai mult decât o tranzacție record, este un moment definitoriu în istoria pieței imobiliare din România”,
a adăugat Laura Dumea-Bencze, Director Investment Properties, CBRE România.

„Aș vrea să mulțumesc tuturor părților implicate. Suntem onorați că am lucrat la această tranzacție, care demonstrează poziționarea unică a CBRE pentru a oferi consultanță clienților cu portofolii imobiliare, prin îmbinarea expertizei de M&A și real-estate. Este una din cele mai complexe proiecte la care echipa a lucrat, într-un timp scurt.”,
a completat Benjamin Rouah, Head of Continental Europe, RE Investment Banking CBRE.

02.10.2020
Ultimul număr: Ian Feb 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit