Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

Mercedes-Benz, lider de piață în 2025 la vânzările de camioane noi

Mercedes-Benz România a încheiat anul trecut cu peste 2.000 de camioane noi înmatriculate, la care se adaugă 200-250 de unități cumpărate centralizat de clienți internaționali mari și înscrise în circulație pe filiala de aici. A fost obținut astfel al doilea cel mai bun rezultat al companiei, după cel din 2023, cu 31,8% mai bun decât în 2024. 

Mercedes-Benz are în România cea mai mare cotă de piață dintre toate țările europene, cu excepția Germaniei, care este mereu lider din acest punct de vedere. 

Cele mai multe camioane au fost în 2025, ca de obicei, autotractoare pentru transport internațional, în special pentru automotive sau mărfuri generale. 10-12% au fost mașini de construcții, cele mai multe basculante, dar și betoniere șiautotractoare. Mercedes-Benz România a livrat anul trecut 3-4 flote de câte 100-150 de unități și multe altele de 20-50 de unități, iar livrările de loturi mari se apropie de 75% din totalul înmatriculărilor.

Deși trade-in-ul este tot mai solicitat de transportatori atunci când cumpără camioane noi, doar 20% din vânzărileMercedes-Benz România din 2025 au fost cu trade-in, procent împărțit aproape în mod egal între flote și livrări de retail. 

Stocul preluat de la clienți ca parte a acordului de trade-in se împarte, în funcție de vârstă, în camioane de circa trei ani care încă mai pot face transport internațional, de 4-6 ani, care nu prea mai merg la internațional, camioane care merg la export, prin comercianți specializați, în țări arabe și nu numai, și camioane de până în 5.000 de euro, care sunt dezmembrate. Cele mai multe sunt vândute în țară și 5% sunt radiate pentru a fi dezmembrate sau exportate.

Valeriu Zaharia, director general Daimler Truck & Bus Romania, este de părere că intrarea în vigoare a taxei de drum/km din România (TollRo) va influența piața de camioane rulate, deoarece, dacă diferența de tarif între Euro 4 sau 5 și Euro 6 este prea mare, trebuie regândită politica de vânzare de vehicule rulate foarte vechi. Și probabil ele vor merge într-o măsură mai mare decât acum la export.

În ceea ce privește 2026, Valeriu Zaharia se declară optimist, mai ales că primul trimestru este acoperit complet de comenzi, iar aprilie și mai, parțial.

Articole similare

Ad