Jantzen Renewables a anunțat că este pregătită să înceapă construcția unui sistem de stocare a energiei regenerabile (BESS) în România, cu o capacitate de 360 MW, după ce proiectul a obținut toate autorizațiile de construcție necesare.
Proiectul, denumit Repono 1, este amplasat în localitatea Blejești, județul Teleorman, în sudul țării, și reprezintă un pas important în dezvoltarea infrastructurii de stocare a energiei la nivel național.
„Faptul că Repono 1 este gata de construcție marchează o etapă semnificativă în portofoliul în creștere al Jantzen Renewables de proiecte de energie regenerabilă de înaltă calitate”, a transmis compania într-un comunicat.
În prezent, Jantzen Renewables gestionează un portofoliu diversificat de peste 2 GW în domeniul energiilor regenerabile în România. Compania este activă în mai multe segmente ale sectorului energetic, inclusiv energie solară, stocare baterii, energie eoliană și tehnologii power-to-x (P2X).
În 2024, compania a vândut proiecte de parcuri fotovoltaice, cu o putere instalată de aproximativ 710 MW, către compania OMV Petrom.
Fondată în 2020, Jantzen Renewables își are originile în compania de dezvoltare de proiecte Jantzen Development, parte a grupului danez Jantzen.
- Foto: Veselina Petrova

