Conform noii legislaţii belgiene, sancţiunile pentru neîndeplinirea formalităţilor privind detaşarea sunt mai mari decât neplata salariului minim, mai ales că aceasta din urmă necesită o investigaţie mult mai amănunţită. Astfel, absenţa declaraţiei de detaşare atrage sancţiuni atât pentru companie, cât şi pentru şofer, a declarat pentru revista Tranzit avocatul belgian Frederick vanden Bogaerde.
Prin urmare, şoferul poate primi o amendă de până la 4.000 de euro dacă nu prezintă declaraţia de detaşare (în cazul în care esteîn situaţia de a fi detaşat), în timp ce compania de transport poate fi pusă să plătească începând de la 24.000 de euro per angajat. „Deocamdată se aşteaptă elaborarea unei noi metodologii de control, astfel că pentru neprezentarea declaraţiei de detaşare se dau doar avertismente, dar cu siguranţă campaniile de controale soldate cu sancţiuni usturătoare nu vor întârzia să apară”, opinează Frederick vanden Bogaerde. În fapt, acestea pot începe oricând.
Deşi directiva detaşării a intrat în vigoare din 2 februarie, unele instituţii de control din statele membre au arătat mult zel în verificarea respectării legislaţiei naţionale pe detaşare, deşi aceasta a fost înlocuită de directiva 1057/2020. Este cazul Franţei, de exemplu, unde controalele s-au soldat cu sancţiuni pe nerespectarea legii Macron. Cel puţin două cazuri au fost câştigate deja în instanţă pe această speţă în regiunea de nord a Franţei, iar altele încă se judecă în sud. „Odată cu intrarea în vigoare a legislaţiei europene pe detaşare şi completarea declaraţiilor în IMI, companiile de transport nu trebuie să îşi mai facă griji cu privire la alte prevederi birocratice pe detaşare, cu menţiunea că trebuie respectat nivelul salariului minim din fiecare stat membru”, a explicat Frederick vande Bogaerde. Atenţie, însă! Formularul A1 este şi va fi cerut în continuare la control şi ar trebui să fie mult mai accesibil. În Belgia, spre exemplu, eliberarea A1 se face în doar câteva ore.
Subiectul va fi abordat și în cadrul conferinței Tranzit de pe 4 noiembrie, la Cluj, conferință premergătoare Galei de premiere a operatorilor de transport marfă care s-au remarcat prin eficiența operațiunilor în 2021 și 2022.
Evenimentul dă întâlnire tuturor transportatorilor de marfă care doresc să știe cum se calculează diurna neimpozabilă pentru șoferi, cum trebuie întocmit un contract de muncă pentru a nu risca impozitarea diurnei, cum se aplică detașarea transnațională a șoferilor care fac transport internațional pe diferite piețe europene și cum se desfășoară primele controale (care sunt amenzile).
Discutăm despre situația economică în Europa, evoluția comenzilor în perioada următoare și a tarifelor de transport, precum și despre modul în care firmele de transport pot crea valoare adăugată pentru clienți pe o piață extrem de competitivă.
Un alt subiect de interes sunt modalitățile prin care transportatorii își pot securiza situația economică și evita falimentul: clauza de combustibil, parteneriatul cu mai mulți beneficiari, fondul mutual de asigurări – sunt doar câteva idei ridicate la fileu alături de reprezentanți ai industriei de profil.
Pe timpul zilei, aproape 50 de furnizori de produse și servicii pentru transportatori, dar și clienți importanți din transporturi își așteaptă partenerii pentru a discuta noi parteneriate.
Seara se va încheia cu premierea a top 10 transportatori de marfă analizați în funcție de eficiența operațiunilor de transport și cu un concert Smiley.
Mai multe informatii pe office@traficmedia.ro

02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit