Potrivit CBRE România, aproximativ jumătate de milion de mp de spații logistice au fost închiriate la nivel de țară în primul semestru al anului, cu 38% mai mare decât cea tranzacționată în aceeași perioadă a anului trecut.

Cu 483.000 mp în S1 2022, activitatea totală de închiriere este de peste cinci ori mai mare comparativ cu suprafața tranzacționată în primul semestru al anului 2018 și de trei ori mai mare față de prima jumătate a anului 2019. În comparație cu anul record 2020, când aproape 1 mil. mp au fost închiriați, activitatea totală de închiriere din prima jumătate a anului 2022 reprezintă 52% din totalul spațiilor închiriate în anul 2020, potrivit raportului de piață Romania Market Outlook 2022, lansat de CBRE România.

Mai mult, în perioada analizată din 2022, cea mai mare suprafață preînchiriată, de aproape 88.000 mp, a fost în județul Prahova. Pe regiuni, un procent de 60% din totalul suprafeței închiriate a fost semnat în București, urmat de regiunea Sud (22%), Vest/Nord-Vest (16%) și regiunea Centrală a țării (3%).

Totodată, stocul total de spații industriale și logistice din România a depășit 6 milioane mp la sfârșitul primului semestru al anului 2022, fiind adăugați încă 373.000 mp. Bucureștiul este piața lider, cu aproximativ 3 milioane mp de spatii industriale și 48% din suprafața adăugată stocului total (180.000 mp). Capitala este urmată de regiunile Vest/Nord-Vest și Sud, cu 37% din totalul stocului modern.

Rata de neocupare din sectorul industrial și logistic își menține trendul descendent, atingând o medie de 3,1% în țară și 2,8% în București.

Pe măsură ce segmentul industrial și logistic continuă să crească, în stocul actual se vor adăuga încă 500.000 mp până la sfârșitul anului 2023. 87% din noile suprafețe vor fi în București și regiunea Vest/Nord-Vest, iar restul de 13% care va fi adăugat stocului modern se va afla în regiunile Centru, Sud și Est/Nord-Est. În plus, încă 1 milion mp sunt planificați să fie livrați în România, suprafață care ar putea găzdui construcții de diferite dimensiuni cu posibilitate de extindere.

„Creșterea rapidă a stocului modern, cererea excepțională pentru închiriere menținută de doi ani și jumătate și interesul dezvoltatorilor din logistică de a acoperi noi zone din țară confirmă faptul că piața industrială a României reușește să se alinieze cu piețele mature din Europa Centrală și de Est. Rata scăzută de neocupare și noi proiecte importante aflate în derulare sunt indicatori de continuitate ai aceluiași ritm pe piața industrială”,

spune Victor Răchită, Head of Industrial & Logistics în cadrul CBRE România.

De asemenea, stocul total de spații moderne de retail a ajuns la aproximativ 4,03 milioane mp în prima parte din 2022, după livrarea a 36.500 mp în patru proiecte de retail diferite în toată țara. Peste jumătate din noua suprafață este reprezentată de trei parcuri comerciale, situate în orașe de dimensiuni mici din vecinătatea principalelor orașe regionale, precum Iași, Timișoara și Craiova. Restul de 45% este reprezentat de centrele comerciale.

Bucureștiul deține cea mai mare pondere din stocul modern de retail din țară, în proporție de 30%. După livrarea a 16.500 mp în prima parte a anului, Capitala găzduiește circa 1,2 mil. mp, după cum arată raportul CBRE. În același timp, 64% din totalul stocului de retail din București este reprezentat de centre comerciale (780.000 mp) și 36% de parcuri de retail (420.000 mp).

Mai mult, în funcție de format, centrele comerciale domină piața, reprezentând 63% din totalul stocului de retail din România, în timp ce parcurile de retail reprezintă 37% din suprafața totală. Formatul parcurilor de retail a crescut în ponderea stocului, mai ales în ultimii doi ani, iar centrele comerciale au atras noi mărci, ceea ce arată un interes tot mai mare de extindere a business-urilor pe piața românească.

În plus, până la sfârșitul anului vor fi livrați aproximativ 88.000 mp. 75% din suprafață va fi dezvoltată ca parcuri de retail, formatul tradițional de retail (centre comerciale) însumând doar 13.000 mp, în trei proiecte care sunt în principal extinderi. Pentru 2023, la stocul total de retail este estimat să se adauge încă 172.000 mp, din care aproape jumătate (47%) ca format de centru comercial. Acum, proprietarii din retail au o nouă provocare: să creeze un mediu atractiv și o sinergie între ceea ce pot oferi locația și chiriașii, pentru o experiență de cumpărături specială.

„Retailerii  care au intrat pe piața  din România, progresul rapid al comerțului digital susținut de consumul privat înfloritor, dar și strategiile omnichannel aplicate de retaileri contribuie la sentimentul de revigorare a pieței. Pentru proprietari nu mai este vorba doar de rate de neocupare scăzute, ci de a avea un mix de chiriași atractiv pentru a se diferenția cât mai bine și a crește numărul vizitatorilor, oferind clienților lor experiențe unice de shopping și divertisment care să-i facă să-și dorească să se întoarcă”,

spune Carmen. Ravon, Head of Retail Occupiers CEE în cadrul CBRE România.

Printre greii cu picturi de excepție prezenți la Alba Iulia, am întâlnit și tineri pasionați de camioane, care s-au făcut remarcați la probe unde investițiile sunt de alt nivel decât la pictură. Una dintre aceste firma este Nunucu Transporte, din Suceava, care a luat două premii cu două camioane: premiul al doilea la Best Exhaust (probă câștigată de Expres Vabis din Buzău, pe locul al treilea clasându-se arădeanul Tamautotrans Chisindia) și premiul al treilea la Best Sound, după Venom FIV Trans și Old School, un camion al bucureștenilor de la Ionuț Prim Trans. Cel de-al doilea camion, premiat la Best Sound, avea și o pictură frumoasă, care-l aveau în prim-plan pe Ștefan cel Mare, figura emblematică pentru moldoveni.

„Lucrez eu cu fratele meu. Avem cinci camioane în total, trei care lucrează, iar două sunt desfăcute pentru alte proiecte, restaurări. Frații mei fac din ’94 transport, astfel că ei ne-au transmis pasiunea asta, mie și fratelui meu cu care lucrez acum. Noi am crescut pe lângă ei având camioane prin ogradă. Pentru mine e mai mult un hobby decât transport, pentru că transportul la ora actuală merge foarte prost, motorina e scumpă și nu ne rămâne prea mult la finalul cursei”, a declarat Nunucu, un tânăr de 30 de ani, care de 7 ani lucrează pe propriul camion. „Momentan eu conduc acest camion, încă nu e momentul să mă las de șoferie; îmi place să mă duc să cunosc oameni noi, țări noi, pentru mine asta face foarte mult.”

Firma lucrează mai mult pe Comunitate, unde tarifele sunt mai bune și cursele mai „legate”. „La noi nu e continuitate și dacă stai mai mult degeaba cheltui tot ce câștigi. E greu cu întorsul camionului la 8 săptămâni. La retur se găsește marfă spre România, dar pe export prețurile sunt foarte mici, deci nu ne scoatem nici măcar cheltuiala până la destinație, de profit nici nu vorbim.”

Când vine acasă, Nunucu conduce un BMW Seria 5 din 2003. „E feblețea mea și, sincer, altceva nu cred că mi-aș permite, dar e OK așa, investesc mai mult în camioane. Asta îmi aduce și satisfacție și confort, căci petrec foarte mult timp în camion. Suntem în cursă permanent și eu, și fratele meu, iar când ajungem acasă ne apucăm de camioane. Pictura cu Ștefan cel Mare am făcut-o noi împreună cu un băiat din Oradea. A avut ceva probleme de sănătate și am mai continuat noi în partea din spate, cum am putut. Am completat partea din spate și pe părțile laterale cu cineva din Baia Mare, deoarece ne-am dorit să avem o pictură completă.

Nunucu a mai participat la un eveniment în Slovacia, unde s-au clasat în top 15. „Oamenii au apreciat scenele de război, probabil că și ei au un istoric similar și au votat camionul meu.”

S-a lucrat 2-3 zile la grafică, s-au lucrat mai multe scene și apoi au început lucrul cu videograful. „Tot ce fac e din pasiune. Poate mai târziu voi face altfel lucrurile ca frații mei care sunt plecați în America. Pe mine nu mă tentează să mai plec, am fost plecat din 2007 în Italia, Anglia și sincer m-am plictisit. E mai bine acasă, chiar dacă birocrația te omoară, dar parcă acasă ne simțim cel mai bine.”

Nunucu își dorește să refacă și interiorul camionului Ștefan cel Mare, cu care să participe și la alte competiții. „Noi românii suntem oameni deștepți, nu avem conducerea pe care o merităm, dar în rest oamenii sunt faini și îmi doresc să arătăm străinilor că și noi putem face lucruri faine. Să nu fie numai despre ei, să fie și despre noi!”