Sigurd Wandel a condus fraiele Volvo Romania din 2012 si pana in prezent, in cei aproape cinci ani organizatia trecand prin cele mai mari provocari, principala fiind integrarea retelei de vanzari si service a Renault Trucks in cea a Volvo Trucks, si ea extinsa de la trei centre proprii la noua, prin preluarea celor mai multi parteneri de service cu care a lucrat pana acum doi ani. Cu un background in after-sales, Sigge – cum ii spun prietenii pe care si i-a facut in Romania – a reusit sa schimbe abordarea vanzarii de camioane intr-una de vanzari de servicii la pachet cu un camion, aproape orice vehicul Volvo fiind livrat in prezent cu Dynafleet, training pentru soferi sau contract de service. De la 1 octombrie fostul CEO al Volvo Romania este vicepresedinte pentru After-Sales in cadrul diviziei Volvo Trucks International care acopera toate pietele internationale, cu exceptia Europei si SUA.
 

Dupa mai multe interviuri in care subiectul principal a fost reprezentat de rezultatele organizatiei pe care o conduce in Romania si tendintele pietei, ne-am intors in biroul lui Sigurd Wandel pentru a ne lua la revedere si pentru a-l intervieva, de aceasta data, pe omul care a primit misiunea de a integra Renault Trucks in organizatia Volvo, si ea refacuta in urma infiintarii unei retele de centre proprii de service.
Cati ani ati petrecut in Romania si care au fost principalele realizari pe care le-ati avut in calitate de CEO al Volvo Romania?
Sigurd Wandel:
Sunt aici de aproape cinci ani, perioada in care organizatia a cunoscut o dezvoltare imensa. Intreaga piata s-a dezvoltat foarte mult din 2012 pana acum, iar noi am schimbat modul in care ne derulam activitatea, am integrat doua marci intr-o singura companie, am schimbat modul de distributie si modul de raportare in cadrul grupului, am castigat in eficienta. Daca inainte vindeam in special camioane, in prezent aproape toate vehiculele vandute sunt insotite de servicii conexe: solutii telematice (Optifleet sau Dynafleet), program de instruire a soferilor privind reducerea consumului de combustibil, contracte de service si mentenanta. Si asta pentru ca am reusit sa castigam increderea clientilor.
Totodata, am crescut substantial volumele, chiar mai mult decat nivelul pietei, in special in ceea ce priveste Renault Trucks. De asemenea, am crescut profitul peste asteptarile actionarilor nostri, de aceea vom continua sa investim in Romania.
Care a fost realizarea care v-a adus cele mai mari satisfactii?
Cea mai frumoasa parte a reprezentat-o integrarea celor doua retele intr-una singura si, in acelasi timp, schimbarea modului de distributie. A fost si cea mai provocatoare, vizand nu numai dezvoltarea marcilor si a companiei, ci si obtinerea satisfactiei clientilor, care cred ca s-a realizat, pentru ca este mai usor sa lucreze cu un singur partener in toata tara.
Modul de implementare a deciziei a fost influentat si de conditiile specifice ale pietei din Romania?
Scopul a fost integrarea Volvo si Renault Trucks in Europa de Est intr-o singura structura legala per tara, dar sa pastram separate structurile de vanzare. Strategia de integrare a operatiunilor after-sales Renault Trucks intr-o retea proprie, aceeasi ca si pentru Volvo Trucks, a fost o decizie regionala, pentru ca noi am cercetat aceasta varianta cu multi ani inainte si apoi ne-am gandit ca poate nu e momentul potrivit, fiind vorba de o investitie foarte mare, nu numai financiara, ci si de angajament.
Apoi am considerat ca a venit momentul si am convins oamenii ca o putem face si am facut-o. Si am obtinut ceea ce trebuia, in termeni de satisfactie, dar si de profit. Este cel mai mare succes al nostru in acesti ani, faptul ca am facut fata cu succes provocarilor.
Ce credeti ca-si vor aminti angajatii Volvo Romania despre Sigurd Wandel?
Asta ar trebui sa-i intrebati pe ei, dar cred ca oamenii cu care am lucrat isi vor aminti ca am fost aici in perioada in care compania s-a schimbat cel mai mult din istoria evolutiei sale. A fost dificil, pentru ca a trebuit sa renuntam la o serie de angajati in cateva etape, dar sper ca si acestia au cateva lucruri pozitive de spus.
Dar dumneavoastra ce ati invatat de la oameni in cei cinci ani petrecuti aici?
Oamenii, in Romania in general, dar si in compania noastra, sunt extraordinari. Am invatat aici ca nu conteaza cat de dificila poate parea o provocare, exista o cale sa ii faci fata. Am fost expus aici unor provocari la care nu am fost expus inainte si le-am facut fata impreuna cu oamenii de aici, care sunt extrem de talentati. Am invatat cat de multe putem face impreuna si cat de mult se pot dezvolta oamenii care trec prin provocari.
Cu cat castigi mai multa experienta, cu atat devii mai profesionist in ceea ce faci. Am invatat multe si despre modul in care poti face afaceri. M-a ajutat faptul ca am putut intalni clienti aproape in fiecare zi si am ajuns sa le inteleg mult mai bine nevoile specifice. Mi se pare extraordinara dorinta oamenilor de a progresa tot timpul; toti transportatorii sunt interesati sa vada cum procedeaza alte companii similare din tara, dar si din vestul Europei, pentru rezolvarea unor probleme sau pentru a se dezvolta, si incearca sa gaseasca solutii similare sau chiar mai bune, mai potrivite. Acesta e un mod foarte sanatos de dezvoltare a afacerii. Trebuie sa ai propria strategie si sa stii ce vrei sa faci, dar trebuie sa ii ai si pe altii ca referinta, sa analizezi ce produse cumpara si la ce riscuri se expun. Am fost impresionat sa observ ca oamenii devin din ce in ce mai profesionisti si ca atunci cand iau o decizie, chiar daca ii poate costa mai mult, au capacitatea de a compara unele cifre cu altele din oferte.
Fata de alte tari, aici orientarea e mai mare pe crestere, daca te uiti la PIB, care este nivelul la care se situeaza tara, cat potential mai este si cat a fost deja capturat. Aici exista mai mult loc de dezvoltare. Vestul Europei este mult mai matur, regulile sunt mult mai bine stabilite, in vreme ce in Romania cresterea reprezinta calea naturala. Orice vei face cu acest potential din jurul tau te va ajuta sa iti dezvolti afacerea. Vad multe companii care cresc aici si care incearca sa isi faca loc in noi industrii, cu sinergii fata de cele existente. Singurul mod de a creste este sa iti asumi unele riscuri si sa stii unde vrei sa ajungi.
Cunoscandu-i acum pe romani, ce le-ati recomanda pentru a creste si mai mult, atat personal, cat si ca tara?
Celor din companie le-as recomanda sa isi pastreze inaltul nivel profesional. Am avut o foarte buna combinatie aici: suntem o companie suedeza cu o cultura suedeza in privinta modului de lucru, iar ceea ce ne-a sudat relatia atat intre angajati, cat si intre oamenii firmei si clienti, este increderea reciproca. Trebuie mentinuta balanta intre profesionalismul suedez pe piata locala si cultura latina pe care o aveti aici. Este o combinatie castigatoare: relatiile interumane si increderea. Si un alt lucru important cu care am crescut: nu este important ce spui, ci cum o spui – asta conteaza in relatia cu clientii, partenerii, cu oamenii din companie. Cred ca nu e nimic de schimbat, avem un concept foarte bun cu care lucram aici. Trebuie doar sa facem pasul urmator. Deja am dezvoltat conceptul, cum sa interactionam mai mult cu clientii; pentru ca din ce in ce mai multe camioane sunt livrate cu sisteme de diagnoza la distanta, trebuie sa fim mai planificati in service, trebuie sa fim mai operationali. Este un scop propus cu mult timp in urma si suntem multumiti de progresele facute. Este aria in care trebuie sa ne dezvoltam in continuare, sa discutam mai des cu clientii, astfel incat sa putem planifica mai bine. Vom avea din ce in ce mai multe vehicule conectate tot timpul, deci trebuie sa avem oameni care sa le monitorizeze continuu si sa intervina proactiv, prevenind astfel defectarea camionului. Acesta este viitorul.
Apropo de diagnosticarea la distanta, cum functioneaza serviciul Uptime la Volvo?
Am fost primii care am lansat, odata cu lansarea noului FH, in urma cu mai bine de doi ani, promisiunea Uptime: daca cineva cumpara un camion de la noi si semneaza contract Gold (full service, mentenanta si reparatii), noi garantam ca vehiculul va fi pe sosea din nou in patru ore. Fiecare ora in care acesta nu e pe sosea este compensata. Ne asumam un risc mare, dar credem in ceea ce spunem. Avem diagnoza la distanta, suntem in contact cu vehiculul si putem vedea modul de rulare al acestuia: daca unele componente se uzeaza rapid, putem emite sisteme de alerta pentru a face reparatii preventiv pentru a preintampina defectiuni mai grave, apoi putem optimiza urmatoarea servisare.
Noi facem un plan individual de servisare pentru ca fiecare client are un mod unic de transport, rute, greutate, specificatii ale camionului. Apoi verificam daca face mai multi sau mai putin kilometri sau merge de obicei pe drumuri mai proaste. Cheia este servisarea preventiva si de asemenea reparatia. Asta face diferenta pentru clienti.
Avantajul Volvo Trucks este ca avem acelasi dealer management system in toata Europa, ceea ce inseamna ca ai acces oriunde, nu trebuie sa construiesti ceva nou. Ceea ce e nou in abordarea noastra este ca includem tot mai multe in diagnoza la distanta, in directia in care merge toata industria.
Cel mai greu e sa convingem clientii ca asta inseamna o reducere a costurilor. Cand calculezi alternativa – o reparatie care putea fi evitata usor prin mentenanta la timp – este mult mai ieftin sa plateasca acest tip de serviciu. Uptime e ca o polita de asigurare: se plateste cate putin lunar si ne lasa noua in grija faptul ca vehiculul trebuie sa fie operational. Costul trebuie calculat foarte atent: cat e durata de viata, cat costa piesele de schimb, cum sa optimizezi schimbul pieselor etc.
Oferim acest serviciu doar clientilor cu contract de service Gold, pentru ca odata cu aceasta promisiune ferma trebuie sa stim daca vehiculul este utilizat exact in modul pentru care a fost proiectat in ceea ce priveste servisarea si mentenanta.
Aveti vreun regret legat de o decizie de la un moment dat?
Regretele se refera la oameni: vrei sa actionezi in mod corect, uman, chiar si in situatii dificile. Si am avut astfel de situatii. Sinergia a insemnat mai putini oameni si regret ca dorinta mea de a fi amabil a dus la un timp mai lung de asteptare pentru angajati pana la comunicarea unei decizii. Daca as face-o din nou, as face-o mai rapid, pentru a diminua timpul de incertitudine, chiar daca angajatii nu vor mai fi parte a Volvo Group. Cred ca am facut fata cu bine in aceasta problema, i-am ajutat pe angajati sa ajunga in alte companii acolo unde s-a putut.
Cum le doriti colegilor din Romania sa inchida 2016?
Am stabilit acum cativa ani ca ne dorim sa crestem brandul Renault Trucks si i-am crescut cota de piata si aprecierea in randul clientilor. Iar dorinta mea este ca aceasta crestere sa continue, deoarece gama Renault este foarte competitiva si mi-as dori ca si clientii sa inteleaga cat de bune sunt camioanele
Pentru Volvo imi doresc sa ne mentinem cota buna pe care o avem, preferabil sa fim numarul 1, si sa continuam dezvoltarea serviciilor despre care am vorbit. Aveam acum sapte ani trei service-uri in Romania, acum avem noua. Am dovedit ca putem fi profitabili si ca investitia in Romania a fost una buna pentru actionari. Trebuie sa continuam in aceasta directie si sa fim profesionisti pentru ca investitiile aici sa continue.
Este greu sa fii numarul 1, sa dezvolti ceva ce nu exista pe piata, pentru ca iti doresti inovatie, dar nu poti intreba clientii ce isi doresc pentru ca nu stiu. Este insa o provocare care ne place. Vom continua sa oferim mai multe servicii, pentru ca stim ca asta inseamna valoare adaugata pentru clienti.
Sunt lucruri in Romania care nu v-au placut?
Se intampla foarte multe in Romania – lupta anti-frauda, anti-coruptie – tara se dezvolta foarte mult, chiar daca nu la viteza pe care ne-am dori-o. Dar comparativ cu acum cinci ani poti gasi drumuri mai bune, cladiri mai bune, unele parti ale orasului sau ale tarii mai curate si au fost create mai multe locuri de munca. E o tendinta buna, dar ne dorim o infrastructura mai buna.
In ce consta activitatea dumneavoastra viitoare?
Noul meu job va incepe la 1 septembrie, voi fi vicepresedintele Volvo Trucks International After-Sales, divizie responsabila de toate serviciile pe care le vindem, piese de schimb, service si repunerea camionului pe sosele, in toata lumea, mai putin SUA si Europa. Este o zona in care crestem foarte mult nu numai teritorial, ci si ca afacere. Din ce in ce mai mult, camioanele si serviciile trebuie oferite impreuna, nu mai vorbim doar de un camion sau o piesa, sau consultanta privind consumul, acum clientii nostri doresc solutii de transport in aceasta parte a lumii. Este o provocare mare, dar din ea poti invata foarte multe.
Cat de dificil este sa te muti dintr-o casa in alta, dintr-o tara in alta?
Pentru mine mutarea dintr-un loc intr-altul este ceva natural. Am crescut asa, mereu m-am mutat. Si imi place asta pentru ca oamenii difera foarte mult, ca si culturile, dar sunt si multe similaritati. Si e frumos sa vezi cum interactioneaza. Mutarea aici cu sotia si cei trei copii a fost o provocare. Copiii au invatat la scoala in engleza, o limba pe care ei nu o cunosteau, si au trebuit sa faca fata provocarii. Insa dupa 2-3 luni toti vorbeau engleza si au facut fata cu succes propriilor provocari. Romania este unul dintre cele mai frumoase locuri unde sa fii expat. Cand mergi intr-un alt loc in care poate provocarile sunt prea mari in ceea ce priveste viata privata, lucrurile pot deveni neplacute, insa aici nu a fost asa, ele au devenit interesante, trebuia sa le descoperi. Deci din punct de vedere personal a fost o perioada fantastica. Cand te muti trebuie sa inveti tot: de unde sa cumperi mancarea, cum sa conduci pana la scoala, iar asta inseamna o legatura mai puternica pentru membrii familiei, am devenit foarte legati.
Ati calatorit prin tara? Ce locuri ati vazut?
Am vazut multe locuri din Romania, am fost chiar ghid in munti pentru prieteni francezi. Copiii au aflat multe lucruri despre istoria Romaniei, iar cel mic, care avea un an cand am venit aici, daca il intreaba acum cineva de unde este, zice ca e din Romania. El a crescut, practic, aici, a fost in Suedia doar in vacanta. Ne intoarcem acum in Suedia cu inca un membru al familiei: o pisica romaneasca.
Intre expati circula un banc – „expatii plang de doua ori: o data cand vin si o data cand pleaca din Romania”. Dar, in cazul meu, am stiut unde vin si cum stau lucrurile in Romania, asa ca o sa plang doar la plecare!

Dupa esecul inregistrat acum cativa ani, cand a intrat pe piata romaneasca printr-un dealer turc care nu a reusit sa convinga mai mult de cativa clienti turci de distributie, Ford Otosan revine cu o gama noua de camioane, disponibila cu motoare Euro 6 si echipata la un nivel tehnologic foarte bun, folosind mai multi furnizori vest-europeni. Cu cel mai bun dealer de camioane pe care il putea gasi pe piata romaneasca si cu o politica agresiva de cucerire a clientilor – firme mijlocii de constructii, uz municipal si de distributie – Ford Otosan spera sa devina cat mai curand o varianta luata in calcul la reinnoirile de parcuri pentru clientii romani.
 

Producatorul turc urmeaza aceiasi pasi si in Polonia, Cehia, tarile ex-iugoslave si Grecia, asigurandu-si extinderea pe segmentul transportului international gratie parteneriatului cu TIP Trailers, care recent si-a pus la punct o retea de service-uri de camioane in toata Europa.

Daca in ultimii 3-4 ani s-a ocupat serios de reteaua de vanzari din Africa, Orientul Mijlociu si fostele state CSI, unde a putut vinde si versiuni Euro 3, dupa lansarea generatiei de motoare Euro 6 si un face-lift al gamei de camioane lansate in urma cu cativa ani principala tinta a devenit piata est-europeana de camioane, producatorul turc concentrandu-se asupra unor tari-cheie precum Polonia, Ungaria, Cehia, Romania si fostele state ex-iugoslave, toate in crestere. „Ne ocupam de piata estica din patru huburi: in Romania vom avea un dealer unic, sustinut de o echipa locala proprie, care se va ocupa nu numai de Romania, ci si de alte tari din Balcani (Bulgaria, Grecia si, cel mai probabil, Ucraina). Centrul din Ungaria se va ocupa de Ungaria si de tarile ex-iugoslave, hubul din Cehia se va ocupa si de Slovacia, iar cel polonez, de Polonia si de alte tari din Balcani”, a declarat Ercan Emrah Duman, directorul Ford Otosan pentru pietele internationale.
„In ultimii 1,5-2 ani am facut analiza pietei, incercand sa ne gasim parteneri, analizand strategii de preturi, de after-sales, de retea. Acum am identificat majoritatea partenerilor si vom incepe vanzarile in ultimul trimestru al anului pana in 2017, cand va fi definitivata reteaua in estul Europei.“ Pentru a sustine utilizarea camioanelor Ford si pe drumurile vest-europene, producatorul turc a incheiat un parteneriat de service cu Tip Trailers, companie specializata in servicii de inchiriere de semiremorci, care isi doreste sa intre si pe segmentul de camioane si investeste intr-o retea de service de camioane. In total, peste 65 de service-uri de camioane TIP Trailers vor putea oferi asistenta si pentru Ford Cargo in toata Europa. In plus, Ford Trucks a pus la punct un serviciu de call-center, prin care clientii vor putea beneficia de asistenta rutiera 24/7.

Romania, o piata importanta pentru Ford Otosan
In Romania, Ford Otosan si-a infiintat o companie proprie, care insa nu va avea functie de vanzare directa, ci de consultanta, „un pod intre noi si distribuitori”. In ceea ce priveste prezentarea marcii pe diferite piete, reprezentantii Ford Otosan sustin ca in toate capitalele est-europene (Bucuresti, Budapesta, Varsovia – dar si Poznan – Zagreb, Praga) va exista un showroom dedicat 100% marcii turcesti, in restul oraselor fiind acceptate si centre multibrand.
Centrul din Bucuresti va fi unul pilot pentru Ford Trucks, urmand sa fie inclus oficial in retea in aceasta luna.
„Strategia noastra este de a lucra cu un singur distribuitor capabil sa mearga pentru noi in toata tara sa promoveze marca si sa ofere vanzari si servicii clientilor. Echipa noastra va avea doar functie de suport pentru acesti distribuitori”, a declarat Ercan Emrah Duman.
Pentru inceput Ford va incerca sa penetreze piata cu camioane pentru uz municipal si de constructii, urmand sa se axeze si pe transportul local. „Chiar daca economiile acestor tari au scazut si industria constructiilor nu e pe val, cred ca ele vor inregistra cresteri si ne bazam pe performantele camioanelor noastre pentru constructii, pentru ca in orice tara am intrat in scurt timp produsul a atras de unul singur cererea din partea clientilor. De exemplu, in Turcia suntem prezenti de sapte ani si detinem 35% din piata de constructii, deci unul din trei camioane de constructii e Ford. Si stim ca in Turcia exista multi producatori locali.”
Reprezentantul Ford Otosan declara ca focusul producatorului turc nu e pe pretul de vanzare initial, ci pe TCO, sustinand ca sunt competitivi in ceea ce priveste consumul si costurile de mentenanta si de reparatii.
„Pe unele piete nu pretul e important, ci conditiile de garantie, altii vor sa cumpere cu pachet de servisare, deoarece nu isi doresc costuri surpriza. Lucram cu echipele noastre locale, cu distribuitorii, dar si cu o companie faimoasa de consultanta pentru a ne plia exact pe ceea ce doreste clientul tipic din fiecare tara”, a precizat Ercan Emrah Duman.
Acesta a mai explicat ca, in ceea ce priveste pretul, stabilirea lui depinde de cat de cunoscuta e marca Ford si de cat de apreciata e pe fiecare piata. Ca regula generala, Ford Cargo se pozitioneaza ca pret de intrare la un nivel cu 10-20% mai mic fata de primul competitor din pietele respective. Aceeasi politica a dat roade bune si in Turcia, unde se vinde cu 10-20% mai ieftin decat Mercedes-Benz, in functie de segment.
In Europa de Est camioanele produse in Turcia vor fi oferite mai mult sau mai putin la acelasi pret, aceste tari formand tot mai mult o piata unica.
Pe segmentul de constructii vor fi oferite atat basculante, cat si betoniere. Basculanta si betoniera vor fi cu motor de 420 CP, transmisie manuala si automata, intarder optional. In prezent turcii lucreaza la un nou model de betoniera, mai usoara, cu motor de 9 l si putere maxima de 300 CP, stiind ca pentru clientii de betoniere greutatea care poate fi transportata este foarte importanta. Iar pentru viitorul apropiat se pregateste si o versiune cu pompa de ciment.
Ford Otosan vizeaza companiile mijlocii din constructii, distributie si logistica si, bineinteles municipalitatile, deoarece are colaborari puternice cu carosieri care produc masini pentru compactat gunoiul, cisterne etc. De altfel, producatorul turc va folosi avantajul caroseriilor de pe piata locala, mult mai ieftine decat cele din vestul Europei si chiar decat cele din est, ceea ce va permite ca pretul total al vehiculului sa fie mult mai competitiv decat al produselor din vest. Pentru pietele unde nu sunt producatori puternici de suprastructuri se va folosi programul „qualified vehicle modifier“, prin care peste 3.000 de producatori de suprastructuri din Turcia au fost evaluati si au fost alesi 70 cu care lucreaza.
Fara a-si dezvalui strategia de atac al pietei est-europene, Ford Otosan promite programe agresive de cucerire a clientilor, inclusiv posibilitatea de a testa camioanele pe o perioada determinata de timp, care va fi oferita companiilor de logistica. Chiar daca pune accent pe constructii si uz municipal, toti dealerii din Europa de Est vor avea inca de la inceput o oferta completa de vehicule pe stoc.
Producatorul turc este pregatit sa ofere si servicii de finantare, in special prin Unicredit, cu care are un parteneriat pentru toata Europa, dar unii dintre dealerii locali au si solutii proprii.

Modelul turcesc, replicat si la nivelul Europei de Est
Ford Otosan produce motoare Euro 6 pentru Turcia si Europa de Est, fiind disponibile in principal doua – de 9 si 13,7 l – dar si versiuni Euro 5 ale acestora, in special pentru piata ruseasca, ucraineana si alte tari din CSI si Maroc, doar ca motorizarile pentru Rusia (climat rece) difera de cele pentru Maroc (climat fierbinte). Pentru Orientul Mijlociu si restul tarilor africane Ford ofera motorizari Euro 3.
Ford Otosan vrea sa creasca pe pietele europene folosind modelul de dezvoltare din Turcia, una dintre cele mai importante piete mondiale de camioane grele, unde clientii sunt atenti la toate caracteristicile produselor, dar si la serviciile oferite. „In Turcia avem 25% cota de piata, iar ceilalti producatori care vin dupa noi, cu exceptia Mercedes-Benz, detin 23-24%. Avem o retea de distributie foarte puternica pe piata proprie, iar asta ne ofera un mare avantaj, dar, chiar si daca ai retea, daca nu oferi produse si servicii potrivite, nu ai succes in Turcia”, a mai spus responsabilul de marketing si vanzari pentru pietele internationale. El a adaugat ca succesul din Turcia i-a facut sa creada ca pot reusi si in Europa de Est, unde Ford are un nume puternic, chiar daca nu pe camioane. In plus, in trecut Ford Cargo s-a mai vandut din cand in cand in Grecia, Bulgaria si chiar Romania.
Tinta pentru urmatorii trei ani este sa atinga 6.000 de camioane Euro 6 vandute la export, din care minimum 25% in Europa de Est, tot atat in Orientul Mijlociu si Africa si circa 20% in Rusia.
In Turcia compania vinde atat camioane Euro 6, cat si Euro 5, daca este vorba de cele produse anul trecut. De la inceputul anului, Ford Otosan a produs si vandut in Turcia aproape 700 de tractoare Euro 6.
In primele doua trimestre aproape toti competitorii au vandut numai Euro 5 pe care le aveau in stoc. Dar, cum modelele pentru constructii nu prea pot fi produse pe stoc, s-au vandut doar Euro 6.

Turcii se pun la punct cu cerintele de pe piata europeana
Ford Trucks sustine ca poate concura producatorii europeni consacrati si pe segmentul de transport international, camioanele de transport pe distante lungi fiind echipate cu cutie de viteze automatizata ZF Traxxon, aceeasi care e montata si pe gamele grele Iveco si MAN, precum si Predictive Cruise Control, ca si camioanele moderne produse in vestul Europei. De asemenea, in Rusia ofera deja sisteme telematice, aceeasi strategie, care priveste colaborarea cu un partener independent, urmand sa fie extinsa si pentru Europa.
In ceea ce priveste motorizarea pe gaz, reprezentantul Ford Otosan sustine ca lucreaza la un produs pe gaz impreuna cu un partener din China, unde gazul a prins teren in ultimii ani. Ford dezvolta partea de inginerie, iar chinezii vor produce aceste camioane, care ar putea fi vandute curand si pe piata ruseasca, mai ales ca rubla, ca si pretul petrolului, s-au stabilizat, ceea ce indica o usoara revenire a economiei din Rusia. „Unii producatori din automotive au parasit Rusia, dar noi consideram ca trebuie sa fim prezenti acolo, fie ca e rau sau bine. E greu de recastigat increderea clientilor odata ce ai plecat.”

Ford Otosan si-a pus la punct reteaua in Africa, Orientul Mijlociu si CSI
De la relansarea Ford Cargo in versiune Euro 5, Ford Otosan a reusit extinderea aproape completa in tarile arabe si africane, unde poate vinde si modele Euro 3.
Ford are o prezenta buna si in aproape toate fostele state CSI, direct sau prin dealeri, dar economiile acestor tari nu merg prea bine si, la fel, nici industria de camioane.