Grupul Volvo si-a crescut cu aproape 40% vanzarile in Romania in 2015, in linie cu cresterea pietei. Cele mai multe sunt autotractoare pentru transport intracomunitar, la realizarea cotei de piata contribuind si cateva flote majore ale unor companii internationale stabilite in Romania pentru a beneficia de costurile mai mici de operare. De altfel, in 2015 s-au vandut cele mai multe si mai mari flote de dupa 2008, atat pentru reinnoire, cat si pentru extindere, ceea ce dovedeste ca cererea de transport a fost mare in vestul Europei. A continuat predilectia pentru creditul in rate, care faciliteaza plata camioanelor fara TVA, insa au aparut si clienti care opteaza pentru leasing operational, chiar daca destul de putini.
 

Vanzarile de vehicule second-hand au ramas si ele la cote ridicate, estimarile pentru 2016 fiind optimiste pentru toate liniile de business. O crestere mai mare se asteapta pentru brandul Renault Trucks, care incepe sa prinda tot mai mult in randul clientilor romani, dupa relansarea intregii game de produse si integrarea retelei de vanzari si service in cadrul Volvo Romania.

Volvo Group incheie 2015 cu circa 1.400 de camioane Volvo (majoritatea FH, dar si destul de multe FH16) si peste 450 Renault Trucks din toate gamele T, D, C si K, inregistrand o crestere a vanzarilor de 30-40%, in linie cu cresterea pietei.
Potrivit directorului general Volvo Romania, Sigurd Wandel, 2015 este primul an dupa criza cand piata de camioane cunoaste o asemenea crestere si in care s-au vandut si multe flote. „Am avut mai multe contracte pentru livrarea a cate 25-30 de unitati odata, atat pentru innoirea flotei, cat si pentru extinderea acesteia. Sigur ca procentul de innoire a flotei este important, mai ales ca parcul de camioane al firmelor de transport din Romania s-a invechit foarte mult in anii de dupa criza, deoarece nu au existat posibilitati economice de a reinnoi flota asa cum trans- portatorii si-ar fi dorit. Cand afacerile au inceput sa-si revina, am primit in trecut multe cereri de trade-in cu unitati destul de vechi. Acum observ insa o tendinta de a face trade-in cu unitati mai noi, dar si de extindere a flotei. In Romania vin tot mai multe filiale ale unor companii straine, care, de asemenea, se extind si comanda camioane noi.”
Ca toti producatorii de camioane, si Volvo are clienti internationali care isi extind flota din Romania, iar Carrion Expedition este cel mai important, transportatorul spaniol stabilit in Cluj devenind din acest an operatorul cu cea mai mare flota din Romania, cu circa 1.050 de camioane.
Potrivit reprezentantului Volvo Romania, 89-90% dintre unitatile comercializate la noi sunt autotractoare, ceea ce se datoreaza si faptului ca multe dintre contractele de transport intracomunitar solicita doar autotractoare, semiremorcile fiind proprietatea expeditorului sau al proprietarului marfii. „Ne-am fi dorit sa vedem o dezvoltare mai rapida a infrastructurii pentru distributia locala, dar semnele sunt timide. Am fost implicati in mai multe discutii pentru livrarea de camioane de distributie nationala, mai ales cu marca Renault Trucks, dar si cu Volvo FM si FL”, a mai spus Sigurd Wandel.
In schimb, pe segmentul de constructii piata este in continuare departe de ceea ce ar putea sa fie sau din ce a fost, dar se simte totusi o mica crestere, atat in ceea ce priveste livrarile Volvo in 2015, cat si cererile pentru 2016.
Compania a vandut in 2015 circa 400 de camioane rulate Volvo si Renault, dar si alte marci, cele mai multe provenite din operatiuni de buy-back si trade-in, dar si de pe pietele externe si din reposesii. Cele mai multe camioane provenite din trade-in sunt revandute tot pe piata romaneasca, deoarece este mai usor de gasit clienti aici, unde importatorul are o baza mare de clienti care isi innoiesc flota, dar si cu cei care folosesc camioane second-hand. Camioanele disponibile sunt de la foarte vechi la unele produse de 1,6-2 ani.

Creste in continuare cererea de servicii
In prezent, aproape toate camioanele vandute de grupul Volvo in Romania sunt dotate cu sistem Optifleet (pentru camioanele Renault) sau Dynafleet (pentru camioanele Volvo), instalate din fabrica. De asemenea, a crescut si numarul contractelor de service si mentenanta, depasind chiar asteptarile importatorului. „Companiile de transport din Romania prefera tot mai mult ca profesionisti sa aiba grija de camioanele lor mai degraba decat sa aiba propriul service si sa-si optimizeze, astfel, si activitatea de reparatii, care nu este o activitate simpla. Si asta e valabil si pentru firmele de pe piata locala, nu numai pentru companiile care vin din alte state, care sunt deja obisnuite sa apeleze la contracte de service. Avantajul nostru, ca si companie multinationala, este ca putem oferi acest serviciu indiferent unde se afla camionul. Avem acelasi sistem IT la toti dealerii din Europa si aceleasi proceduri, astfel ca este simplu sa servisam camioane vandute in Romania, chiar si in perioada de garantie, oriunde in Europa.” Si asta cu atat mai mult cu cat sunt deja firme romanesti care si-au deschis birouri sau au inchiriat spatii de parcare si in alte tari de tranzit, precum Germania sau Franta. „Transportul este acum un business international, nu este o activitate pe care sa o faci numai dintr-o tara. Multi clienti de-ai nostri au entitati legale in locuri diferite de unde isi conduc afacerea, din motive diferite: sa fie mai aproape de clienti, chiar sa beneficieze de unele facilitati fiscale etc. E o modalitate normala de a face afaceri prin stabilirea de filiale in alte state pentru a-si extinde afacerea. Iar in Romania au cel mai mare numar de angajati, pentru ca aici au soferii”, a explicat directorul general al Volvo Romania.
Migrarea firmelor din est catre vest este insa infima in comparatie cu ritmul alert inca de deschidere de filiale ale companiilor internationale de transport in Romania si Bulgaria. „Multa lumea vede in asta o mare oportunitate. Pe de o parte, sunt companiile din vest care se stabilesc aici, dar fac transportul tot afara. Iar acestea stiu deja de service-urile noastre. Pe de alta parte, sunt companiile romanesti care si-au crescut substantial afacerile in vestul Europei, au camioanele departe de casa si vor sa fie sigure ca au parte de servicii de calitate”, a declarat Sigurd Wandel, care a subliniat faptul ca majoritatea firmelor din vest nu vine aici pentru forta de munca ieftina sau pentru taxele mai reduse, ci mai degraba pentru flexibilitatea soferilor. Pentru ca niciun sofer din vest nu doreste sa stea plecat atat de mult de acasa. Toti vor sa mearga acasa la final de saptamana sau chiar in fiecare seara. „Firmele vestice cauta aici angajati flexibili, care sa fie de acord sa stea pe drum, in camion, doua, trei sau chiar patru saptamani, ceea ce e greu de gasit la ei acasa. Salariul este pe locul al doilea, tocmai de aceea consider ca impunerea unui salariu minim in Germania pentru transportatorii straini nu rezolva o problema reala.”
Iar aceasta tendinta, de extindere catre est, va continua si in 2016, crede seful Volvo Romania, deoarece este foarte greu, de asemenea, sa fii competitiv in vestul Europei cu intreaga flota intregistrata acolo, cu soferi inflexibili, cu taxe mari etc. Problema este insa ca soferii sunt tot mai putini si in Romania.

Renault Trucks incepe sa-si cristalizeze segmentul de clienti
Dupa doi ani de reorganizare a retelei de vanzari si de reinnoire a intregii game de autovehicule, Renault Trucks a inceput sa fie tot mai apreciat de clienti, „ceea ce se vede si in cota de piata”, spune cu mandrie Sigurd Wandel, care sustine ca organizatia locala a investit in mai multe unitati demo pe care le-a oferit clientilor pentru a-i convinge de calitatile noilor modele de camioane produse in Franta. „Clientii Renault Trucks beneficiaza de un raport calitate/pret foarte bun si o mentenanta facila prin intreaga retea de service Volvo/Renault. Ne dorim rezultate mult mai bune, pe masura performantelor noilor game de camioane, dar sunt fericit sa vad ca facem pasi inainte, ca sunt clienti care incearca Renault si se reintorc la acest brand.”
De asemenea, echipa de vanzari a fost crescuta pentru a putea acoperi cat mai bine teritoriul intregii tari.
Un rol important pentru promovarea brandului Renault l-a avut anul acesta si competitia pentru soferi Optifuel Challenge. In finala din Portugalia, unul dintre concurentii romani, proprietarul firmei Costi Trans, a ocupat locul al patrulea, performantele determinandu-i pe angajatii acestuia sa ii urmeze sfaturile in condusul economic. „Soferii au inceput sa il asculte doar cand a pus in practica personal aceste teorii. Rezultatul a fost scaderea consumului de combustibil in medie cu 2-3 l/100 km, ceea ce este foarte important pentru ca pana la urma dorim sa scadem costurile clientilor”, a declarat directorul general Volvo Romania.

Reducerea consumului ramane un deziderat
Daca in urma cu 4-5 ani importatorii de camioane investeau masiv in popularizarea tehnicilor de conducere economica si a rezultatelor care se pot obtine printr-un condus eficient, acum toata lumea stie cum se poate reduce consumul de combustibil, investitiile in training si monitorizare ramanand apanajul managementului firmelor de transport. Unele companii au investit in pregatirea unui trainer intern, care organizeaza sesiuni periodice de pregatire a soferilor, dar ii si monitorizeaza permanent, iar altele apeleaza la instructorii fiecarui importator de camioane. „Cheia sta in managementul companiilor. Daca managerul nu monitorizeaza activitatea soferilor si nu urmareste ca instruirea oferita de producatorii de camioane sa fie pusa in practica, atunci nu va avea loc reducerea dorita de costuri cu combustibilul. Pot avea instructori in cadrul firmei, dar este nevoie ca personalul lor sa cunoasca cele mai recente informatii specifice fiecarui brand. Daca in urma cu patru ani mai auzeam proprietari de firme care afirmau ca le e dificil sa le impuna soferilor o monitorizare stricta a consumului de combustibil si ca mai inchideau ochii, practic, atunci cand dispareau anumite cantitati de motorina, in prezent nu se mai pune astfel problema. Multi manageri au schimbat modul de salarizare al soferilor, fiind avantajati cei care conduc mai atent si cu mai multa grija in directia reducerii de costuri pentru firma de transport.”
Sigurd Wandel a adaugat ca producatorii de camioane fac tot ce este tehnic posibil pentru a face camionul mai independent, dar in final contributia umana este foarte mare, de aceea Volvo investeste in continuare mult in instruirea soferilor. „Incercam sa facem cat mai usor de utilizat toata tehnologia din ziua de astazi. Camionul este un produs complex si trebuie sa stii cum sa-l manevrezi. Acum 30 de ani soferii trebuiau sa cunoasca foarte bine motorul si sa fie capabili sa faca singuri anumite reparatii pentru a nu ramane pe drum. Acum nu mai trebuie sa stie sa repare un motor, dar trebuie sa cunoasca alte lucruri.”
Din 2015, Volvo FH este disponibil cu o noua generatie a sistemului I-See, care comanda schimbarea automata a treptelor de viteza in functie de relieful drumului pe care circula, memorat in baza de date Volvo pastrata in Cloud.
„Prin combinatia I-See, I-Cruise si I-Shift se obtine o eficienta foarte mare in ceea ce priveste consumul de combustibil”, sustine Sigurd Wandel. Acesta a mentionat ca versiunile anterioare ale programului I-See de pe camioanele livrate in anii trecuti se pot upgrada la noua aplicatie.
Volvo Romania a inclus in trainingul oferit standard la fiecare livrare de camioane modul de utilizare optima a sistemelor de siguranta devenite obligatorii din echiparea unui camion de la 1 noiembrie 2015. „Este important sa stii cum functioneaza sistemul de asistenta la franare si cum poti sa il dezactivezi in anumite situatii in care poate incurca.”
In contextul crizei asigurarilor RCA pe piata romaneasca, Sigurd Wandel crede ca asiguratorii ar trebui sa tina cont de toate echiparile de siguranta pe care le are un camion atunci cand i se calculeaza valoarea politei. „In tara mea de origine, Danemarca, la incheierea unei asigurari pentru o masina se ia in calcul si daca aceasta este parcata zi de zi in garaj sau nu.”

Volvo asigura orice tip de finantare, dar prefera leasingul
Volvo nu ofera direct serviciul de „credit in rate“, preferat de clienti pentru posibilitatea de a evita cererile de returnare de TVA de la fiscul roman, ci colaboreaza cu o alta companie de finantare. „Dar nu cred ca este un produs care va functiona pe termen lung, deorece pentru firmele de finantare riscul este mai mare din cauza faptului ca vehiculul este inregistrat in bilantul contabil al clientului, neavand control foarte bun asu- pra riscului colateral. Daca ne uitam la motivul pentru care creditul in rate a devenit popular in Romania, aceasta situatie este specifica tarii noastre si nu exista, de exemplu, in Suedia sau Germania. De aceea, cred ca aceste lucruri se vor rezolva pe masura ce piata va deveni mai matura. Finantarea de la bancile din strainatate a cauzat multe dureri de cap in trecut, in timpul crizei economice si dupa, si cred ca acesta este un remediu pe termen scurt pentru alte probleme. Eu cred mai mult in sistemele de finantare, deoarece ca societate de finantare poti sa faci mai multe lucruri pentru clientii tai.”
Chiar daca Volvo Romania a infiintat la sfarsitul lui 2014 o companie de leasing operational, numarul de astfel de contracte nu este foarte mare, ci se inscrie in tendintele anului trecut. „Sunt multe companii care au apelat la acest tip de leasing, atat din Romania, cat si cele straine prezente aici printr-o filiala. Noi vrem sa ne sustinem clientii in cel mai bun mod posibil, iar atunci cand clientul nostru are o strategie anume de a merge mai departe, noi incercam sa ne aliniem. Dar nu este un produs pe care sa facem eforturi sa-l impunem pe piata.”

Estimari pozitive pentru 2016
Directorul general al Volvo Romania se asteapta ca piata de camioane va continua sa creasca si in 2016, insa nu la fel de mult ca in 2015. „Singurul lucru care ar putea limita aceasta dezvoltare este, pe langa problemele legislative, scaderea numarului de soferi. Daca ne uitam insa la companiile de productie care sunt inca in Romania, la previziunile pentru aceasta tara, atunci prevad o piata auto buna pentru anul viitor.”
La acest moment, reteaua Volvo/ Renault are noua service-uri proprii, „ceea ce reprezinta un avantaj major pentru divizia comerciala. Am devenit mult mai eficienti anul trecut si am invatat multe de la oamenii din service. Daca ne uitam la rapoartele privind satisfactia clientilor, facem progrese foarte mari. In timp, probabil ca va trebui sa avem mai multe puncte de service, deoarece Romania are o suprafata destul de mare, dar e prea devreme sa ne gandim la asta. Avand in vedere cate service-uri am deschis in ultima perioada, consider ca anul trecut a fost unul foarte intens in ceea ce priveste uniformizarea modului de lucru in toate punctele de lucru nou inaugurate.“

In paralel cu vanzarea a peste 1.400 de semiremorci, remorci, trailere si suprastructuri Krone, Meiller, Faymonville si Faun in 2015, CTE Trailers si-a consolidat pozitia pe piata prin investitii continue in activitatea after-sales care sa acopere o paleta mult mai larga de branduri si produse decat cele comercializate de dealer. In plus, eforturile de specializare pe salubritate si alte domenii particulare au adus rezultate in 2015: trei proiecte de management integrat al deseurilor de statii de sortare in Harghita, Covasna si Alba si doua licitatii importante castigate, una pentru basculante si macarale forestiere in valoare de trei milioane de euro si una pentru trailere speciale de armata, in valoare de 4,5 milioane de euro.
 

Am discutat cu Dana Bejan si Mihai Dinu, amandoi Managing Partner in cadrul CTE Trailers, despre strategia companiei pe care o conduc si rezultatele obtinute in 2015.
Tranzit: Cu ce rezultate incheiati 2015?
Mihai Dinu:
In ceea ce priveste vanzarile de semiremorci Krone, bilantul este mai mult decat pozitiv. A crescut si piata, am crescut si noi. Incheiem anul cu peste 1.000 de unitati livrate in total, dintre care 935 de prelate, 70 de izoterme si frigorifice (Box Liner, Dry Liner si Cool Liner) si 25 de remorci. Practic, ne-am depasit obiectivul propus pentru 2015 si speram ca in anii care vor veni sa ne consolidam pozitia pe piata.
Dana Bejan: Si noi, si principalul nostru competitor de pe piata ne-am mentinut cota de piata, potrivit statisticilor.
In ce masura flotele v-au ajutat sa realizati aceste cifre de vanzari?
M.D.: Poate una din cele mai bune realizari ale noastre in ceea ce priveste vanzarile de Krone este ca ramanem optiunea nr. 1 a clientilor de flota. Am reusit sa intram la majoritatea clientilor pe care ni-i propusesem si asta nu numai la prelate, ci si pe segmentul de frig, pe care am inregistrat o dublare a vanzarilor.
D.B.: Cota de piata s-a imbunatatit la frig. Se vede ca am lucrat constant an de an sa crestem imaginea si calitatea produsului. Au inceput sa se vada rezultate consistente. Noi consideram, dar si toti clientii nostri, ca semiremorca frigorifica Krone a devenit un produs optim, datorita tehnologiei moderne, fabrica de frigorifice Krone fiind cea mai noua de pe piata. In afara de aceasta, Krone a fost foarte aproape de nevoile clientilor si a reusit sa aduca optimizari exact pe laturile pe care si-a dorit clientul care foloseste o frigorifica.
Ce modele au fost cele mai cerute pe partea de marfa generala?
D.B.: Cele mai multe flote au vizat vehiculele mega, segment pe care in continuare produsul nostru este optim din punct de vedere al inaltimii totale si al greutatii proprii. Krone ramane cea mai buna marca pentru semiremorcile de volum si dovada sunt multele achizitii pe domeniul asta in Romania.
Se zvoneste pe piata ca Krone ar veni direct pe piata romaneasca.
M.D.: Acest zvon a pornit probabil de la un studiu de piata initiat de noi, care a dorit sa reliefeze ce este cel mai important pentru client: parteneriatul direct cu producatorul sau calitatea serviciului local. Studiul i-a vizat in special pe clientii mari, ca sa vedem daca in continuare parteneriatul local, cu o companie care intelege mentalitatea si cultura pietei, isi mentine valoarea, pentru ca firmele mici este limpede ca au nevoie de un partener ca noi. Am constatat ca nu pretul de achizitie este cea mai mare problema a clientilor, inclusiv a celor cu sute de unitati in flota, ci ceea ce se intampla dupa achizitie, in urmatorii patru ani, tot ceea ce inseamna reteaua after-sales si modul de derulare a problemelor care ies in afara zonelor de garan- tie. Noi am incercat tot timpul sa gasim o solutie locala pentru probleme pe care alte companii, multinationale, le-au evitat, motiv pentru care suntem nr. 1 in topul preferintei clientilor in ceea ce priveste reteaua de service. Service-ul CTE Trailers de semiremorci de la km. 23 e cel mai eficient din Romania, iar asta se datoreaza strategiei pe care am avut-o. Reparam multibrand in continuare, avem cea mai performanta echipa after-sales, managementul l-am schimbat integral de curand, iar unde puteam sa imbunatatim cel mai mult erau tot clientii de flote, pentru ca ei lucreaza cu alte viteze, au alte necesitati fata de clientii cu 3-4 semiremorci, care de obicei si le repara singuri. Dar facand mentenanta la flote mari si avand contracte cu toti clientii mari invatam foarte mult. Am optimizat echipa, dimensionata pe nevoi si performanta, cu un management mai integrat. Am optimizat spatiul, avand acum doua ateliere de service, cel din Ciorogarla si cel de la km. 23, care e mult mai mare decat ce aveam inainte. Modul nostru de a dezvolta businessul se potriveste pentru clientii din Romania, pentru ca directiile pe care ne dezvoltam sunt cele in care ei de obicei sufereau.
D.B.: Din 2009 am invatat ca trebuie sa ne diversificam solutiile si ca este esential, pentru a avea o pozitie importanta pe piata, sa ne gasim punctele forte si sa ne axam pe ceea ce concurenta noastra nu poate sa ofere. CTE Trailers nu mai inseamna doar Krone – din cifra de afaceri actuala a CTE Trailers, Krone mai reprezinta doar 60%. Aceasta e marea realizare din ultimii cinci ani si directia pe care ne dorim sa o urmam. Vrem sa facem din CTE o firma puternica, avand mai multi stalpi de sustinere. Faptul ca reusim intr-un proces permanent de dezvoltare sa ne cream structuri de sine statatoare, dar care in final sa integreze atat costuri, venituri, investitii in spatii, cat si oameni si echipe, ne duce la o firma de succes. Ne dorim sa devenim un dealer puternic pe piata romaneasca si cred ca suntem pe un drum bun, ramanand specializati pe produsele pe care le oferim si specializandu-ne in acelasi timp pe serviciile integrate, incepand de la un service de camioane, dar si de semiremorci si de vehicule specializate, si terminand cu montaje, pachete de finantare, de full service, flexibilitate in programul de lucru, echipe de service mobil, ingineri specializati in proiectare sau in mecanica. La ora actuala putem oferi servicii complementare adiacente, complete pentru orice fel de client.
Azi, CTE Trailers poate merge la un transportator si sa-i ofere, pe langa semiremorca, service si piese pentru semiremorca, si mentenanta pentru un utilaj de constructii pe care il are in curte, putem sa-i livram un trailer sau, impreuna cu consultantii nostri, putem sa-i elaboram un proiect pe fonduri europene pentru utilaje si camioane specializate. Am reusit sa ne transformam intr-un dealer care ofera servicii integrate. La asta am lucrat in ultimii 3-4 ani, tocmai pentru a avea o stabilitate financiara care sa ne faca sa avem din ce in ce mai multa putere pe piata. Cu brandul nostru principal, Krone, pentru ca acesta este cel mai vizibil si de volum, cel mai vechi, dorim sa ne diferentiem fata de concurenta. Mereu mi-am dorit ca un vanzator de la CTE sa stea de vorba cu clientul despre orice si nu sa fie doar un vanzator care sa ofere o semiremorca.
Nu va afecteaza, pe partea de after-sales, faptul ca numeroase vehicule noi vandute circula mai mult in Comunitate?
D.B.:
E adevarat ca circa 70% din semiremorcile Krone circula intracomunitar si nu ajung in Romania decat rareori, insa CTE Trailers e service multibrand, nu ne axam doar pe clientii de Krone. Am format o echipa de after-sales care ofera asistenta clientului, respectiv asistenta si consultanta tehnica 24h/24.
M.D.: Oricum, s-a dezvoltat destul de mult si transportul domestic si in general logistica. Service-ul e plin tot timpul, pentru ca sunt flote in Romania sub contract de inchiriere, care include mentenanta completa. Oferim inclusiv serviciul de inlocuire de semiremorci, dar numai pe partea de prelate normale sau mega.
Care este situatia vanzarilor de vehicule specializate?
D.B.: Ca dealer privat in Romania de suprastructuri si semiremorci, suntem nr. 1 pe piata din Romania, cu 400 de unitati livrate anul acesta (de la Meiller basculante, Abrollkippere, Absetzkippere, macarale, semiremorci basculabile, de la Faymonville trailere, iar de la Schmidt sararite si pluguri).
Am castigat cu Faymonville cea mai mare licitatie de trailere speciale cu MAPN, un contract-cadru de 4,5 milioane de euro cu livrare in 2016. Am devenit furnizor agreat si certificat NATO si suntem furnizor si pentru Romsilva, dupa ce am castigat de curand o licitatie in valoare de trei milioane de euro pentru basculante si macarale forestiere.
Am facut trei proiecte de management integrat al deseurilor de statii de sortare. Am livrat pentru judetele Harghita, Covasna si Alba tot managementul integrat, de la statia de sortare, statia de transfer, de compost la camion.
Ce planuri aveti pe constructii?
D.B.:
Am vandut putine semiremorci in 2015, dar de anul acesta ne-am repozitionat ca pret si ca produs pentru piata romaneasca – Meiller a dezvoltat o semiremorca de otel noua, pentru constructii – si speram sa avem rezultate mai bune in 2016. Am vandut de la Meiller in total 100 de echipamente in 2015, dar specializate pe managementul deseurilor.
Dar pe salubritate?
D.B.:
Pe salubritate nu prea au fost licitatii de operatori pentru diferite municipalitati sau consilii judetene, dar in 2016 vor fi. E un domeniu strict influentat de activitatea administratiei locale, iar in iunie 2016 vor fi alegeri locale. Pana atunci totul va fi blocat. Chiar si in aceste conditii, am livrat 25 de gunoiere la Romprest in 2015. Licitatii se mai fac, dar pe proiecte mari, integrate. Oricum, asteptam ca municipalitatile sa scoata la licitatie serviciul de operare si atunci operatorii trebuie sa faca achizitii, deoarece parcul de vehicule pentru salubritate este invechit.
Ce proiecte mai aveti pentru 2016?
D.B.:
Avem planuri de extindere in continuare a activitatii after-sales si a celei de vanzare de autovehicule specializate, prin diversificarea operatiunilor. Planuim pentru anul urmator o investitie de 1,5 milioane de euro in acest sens. Tot ce vom investi va fi insa la Bucuresti, nu planuim nicio extindere teritoriala, in tara lucrand cu parteneri service pe care ii auditam anual. Preferam o retea mai mica de astfel de parteneri, dar auditata. Avem un nou partener la Cluj (Master Truck), unde nu eram reprezentati, iar pe zona de vest am adaugat un partener nou la Timisoara (Transpol), ca si completare la service-ul partener traditional de la Arad, Manolo. Mai cautam un partener in Moldova. De asemenea, urmarim sa oferim servicii after-sales pentru camioane specializate, incepand de la gunoiere, maturatori, macarale, basculante, prin service-uri mobile.
Ce planuri aveti pe segmentul de rulate?
M.D.:
Pe second hand lucram la o strategie pe termen lung, astfel incat sa putem raspunde cerintei clientilor de a le oferi factura externa si, mai ales, vehicule rulate afara. Putini constientizeaza insa ca foarte multe din semiremorcile care sunt in parcurile de afara vin tot din Europa de Est, mai cu seama in ultimii ani, cand s-au facut reposesii. Varianta optima e sa aducem din vest ce s-a folosit in vest si sa avem un parc local de vehicule rulate, pentru cei care vor sa nu se deplaseze in afara tarii, si pentru aceasta vrem sa intensificam operatiunile de trade-in. Avem si in prezent aici un parc de vehicule rulate pentru clientii care doresc sa faca achizitiile din Romania si le punem in continuare la dispozitie toata structura Krone de vehicule rulate in toata Europa, pe care o optimizam continuu, astfel incat sa vedem pe aceeasi platforma toate stocurile de vehicule rulate de la toti partenerii si dealerii Krone.
D.B.: In 2015 am fost mai activi pe piata cu oferta de trade-in si poate si de aceea am reusit sa crestem un pic cota de piata fata de alti ani in care am fost mai retinuti in astfel de operatiuni. Am livrat circa 80 de vehicule rulate provenite din trade-in, dar deocamdata nu privim businessul de second hand decat ca suport pentru vanzarea de vehicule noi.