Premiat cu titlul Camionul Anului 2015, Renault Trucks T a inceput sa-si faca loc in flotele comerciale din toata Europa, confirmandu-si calitatile de caraus pur sange, pe care te poti baza in orice situatie, cu un consum bun de combustibil. In campania de prezentare a noului T, Renault Trucks a trimis si in Romania un camion cu motor de 460 CP (motorul economic de 11 l), oarecum pregatit de consum, pe care l-am pus la treaba pe traseul Bucuresti-Constanta si retur, in total 500 km. Dupa ce a parcurs soseaua de centura intre A1 si A2 si retur pe Baneasa (in total vreo doua ore de mers numai pe centura, in coloana aproape permanent), consumul total inregistrat a fost de numai 28 l/100 km, cu o medie orara de circa 69 km/h, mergand incarcat aproape la capacitate.
 

Ar mai fi de adaugat ca valoarea ar fi fost mult mai buna daca nu am fi infruntat un vant foarte puternic si nu am fi oprit de 5-6 ori pe durata testului.

Testul de consum s-a desfasurat intr-o zi de primavara cu temperaturi de 8-11 oC, insa cu vant foarte nervos, care s-a facut simtit mai ales in zona Baraganului spre mare.
Camionul ales pentru campania de test de consum, inceputa in 2014 in vestul Europei si reluata in 2015 in cateva tari estice (Slovenia, Croatia si Romania) este o configuratie 4×2, cu cabina de dormit, cea mai confortabila dintre cabinele disponibile pe modelele cu motor de 11 l, si cu motorizare de 460 CP, cea mai buna alegere daca nu se merge pe drumuri cu multe dealuri si nu se transporta marfuri foarte grele. Adica si pentru traseul urmat de noi pana la Constanta si inapoi. Incarcatura a constat din 22-23 t de dale de beton, ceea ce a adus greutatea totala a ansamblului la circa 39,8 t.
Desi o configuratie standard, vehiculul era pregatit pentru un test de consum, in sensul ca avea prelungiri ale fustelor laterale si prelungiri din cauciuc ale caroseriei cabinei, astfel incat sa se acopere cat mai bine spatiile libere dintre camion si semiremorca si dintre vehicul si sol, iar frecarea cu aerul sa scada cat mai mult. Nu a lipsit nici spoilerul de pe acoperis cu reglare rapida (2-3 minute), dar nici deflectoarele laterale de la faruri.
Printre echiparile menite sa creasca eficienta de combustibil se numara si utilizarea mai multor componente din aluminiu, pentru a reduce greutatea proprie: rezervoare de motorina si de aer, jante din aluminiu Alcoa Dura-Bright s.a.
Noul Renault Trucks T este conceput pentru optimizarea consumului de combustibil cauzat de auxiliare. Un exemplu il reprezinta utilizarea sistemului de climatizare numai cand e nevoie. Astfel, compresorul de aer intra in functiune numai cand temperaturile sunt foarte ridicate si este nevoie de o capacitate de racire a aerului mai mare. Aceasta functie ECO este activata permanent, dar, daca vreodata soferul vrea sa dispuna de o putere mai mare de racire a cabinei, o poate dezactiva.
Francezii au cuplat la T-ul de test o semiremorca produsa de Lamberet in 1999. Este un model optimizat pentru consum, vandut …

Incet-incet, romanii par sa se urneasca si sa se zbata pentru a-si pastra competitivitatea pe piata transporturilor internationale. UNTRR, in cooperare cu asociatia profesionala a transportatorilor polonezi, a organizat luna aceasta un protest in fata ambasadelor Germaniei si Frantei fata de masurile de indepartare a esticilor de pe pietele cele mai importante de transport din Europa. UNTRR a cerut diplomatilor nemti si francezi sa transmita guvernelor tarilor lor dorinta transportatorilor romani de a lua in considerare si diurna in calculul salariului minim impus de cele doua tari. Initiativa a fost extrem de laudabila, pacat insa ca nu s-a bucurat de sprijinul mai multor transportatori.
 

Pe de alta parte, s-a auzit si prima voce a unui politician roman, care s-a implicat in luarea unei pozitii in cadrul Parlamentului European privind reglementarile protectioniste luate de Germania si Franta impotriva transportatorilor estici. Este vorba de Claudia Tapardel, europarlamentar PSD, membru al Comisiei de Transport si Turism, care a declarat in cadrul atelierului de lucru dedicat transporturilor, organizat la Consiliul National al PSD, ca „masura salariului minim nu va fi implementata de Germania, Franta sau Italia (interesata in ultima perioada de o practica similara), pentru ca inca politica de angajare este o atributie nationala, astfel ca nu poate fi impusa de un alt stat membru. Iar salariul minim pentru orice persoana este cel stabilit in tara sa de origine.” CE nu are inca o pozitie clara in acest sens, insa, in cazul in care raspunsul va fi negativ, Claudia Tapardel este decisa sa se adreseze Curtii Europene de Justitie, intrucat este o problema ce tine de aquisul comunitar, impus tarilor din est pentru aderare, dar care pare facultativ pentru cei care l-au inventat.
Pana una-alta, nemtii au trecut la verificari privind respectarea legii salariului minim de catre transportatorii estici. In acest sens sta marturie documentul publicat de asociatia transportatorilor maghiari MKFE, care arata ca institutia fiscala germana a cerut institutiei omoloage din Ungaria sa solicite unei firme din aceasta tara documentele doveditoare ca a indeplinit reglementarile MiLoG pentru cursele de transport efectuate in Germania. In ceea ce priveste Romania, surse din ANAF ne-au precizat ca inca nu s-a primit nicio cerere similara.
Potrivit BGL, asociatia transportatorilor germani, autoritatile fiscale din Germania recunosc ca MiLoG este foarte complicata, astfel ca in primele saptamani ale acestui an s-au multumit doar sa faca recomandari si nu au dat inca amenzi.
Asociatiile transportatorilor din Germania, Franta si Italia au realizat ca impunerea unui salariu minim pentru soferii care lucreaza pe teritoriul tarilor lor nu este suficient de eficace (sau, poate, nu este suficient de legala?) pentru eliminarea concurentei esticilor, astfel ca acum strategia este de a impune o legislatie europeana care sa redefineasca „libertatea prestarii de servicii” in cadrul UE, pentru „a reinstaura competitia legala”.
Rediscutarea regulilor din UE va aprinde lupta est-vest: in timp ce vesticii vor dori sa foloseasca in continuare statele estice doar ca piete de consum si de forta de munca, dar numai pentru „munca de jos”, neatractiva pentru ei, esticii vor dori sa-si exporte serviciile, nu doar forta de munca.
Urmeaza sa vedem cat de mult s-a slefuit clasa politica din tarile cu democratie tanara din est si cat curaj are (ca sa nu mai vorbim de patriotism si profesionalism) pentru a-si apara propriile economii.
Discutia pe aceasta tema o vom adanci in cadrul conferintei Tranzit pe care o vom organiza pe 23 aprilie la Timisoara. Cum Franta a devenit o sperietoare pentru transportatorii romani, ca urmare a amenzilor uriase pentru efectuarea perioadei de odihna saptamanale in cabina camionului si instaurarea unui salariu minim brut de peste noua euro pe ora pentru soferii care lucreaza pe teritoriul sau, am invitat la aceasta conferinta si trei specialisti in probleme de transport rutier (inclusiv un avocat) din Franta, pentru a da lamuriri firmelor de transport interesate de reglementarile din aceasta tara.