Sectorul constructiilor a inceput sa creasca in Romania in al patrulea trimestru din 2010, iar actorii din domeniu au intrat in noul an mai optimisti, dar si foarte avizi de contracte dupa doi ani extrem de secetosi – cum au fost, de altfel, si pentru concurentii lor din strainatate. Astfel, reprezentantii CNADNR declara ca primele licitatii pentru care s-au putut depune oferte in 2011 – pentru proiectarea si executia autostrazilor Nadlac-Arad si Drum de legatura, Loturile 1 si 2, Lugoj-Deva Lot 1 km 0+000 km 27+400, Orastie-Sibiu Loturile 1-4 si Timisoara-Lugoj, Loturile 1 si 2 – au starnit un interes deosebit atat din partea unor firme autohtone, cat si a unora straine, si ca numarul intentiilor de participare a fost de patru ori mai mare decat in cazul procedurilor derulate pana acum.

Tocmai din cauza acestui numar mare, dar mai ales a multelor solicitari de clarificari referitoare la documentatia de atribuire, CNADNR a amanat cu doua saptamani data limita de depunere a ofertelor, pana pe 28 februarie.
Alte motive reale de optimism sunt insa greu de intrezarit, in ciuda proiectelor pe care autoritatile le-au prezentat ca avand – ele sau, cel mai probabil, portiuni din ele – termen de finalizare 2011. Nu mai departe de luna trecuta, Bechtel a concediat circa 600 de angajati, deoarece nu mai spera sa-si recupereze toti banii de la stat pentru activitatile deja efectuate si nici sa obtina fonduri noi pentru continuarea lucrarilor. Acum insa primul ministru declara ca la buget exista resurse si pentru Autostrada Transilvania si ca nu se va opri munca, ci va continua tronsonul Gilau-Nadasel si se va finaliza cel din Bihor, concomitent cu extinderea pregatirii pentru Targu Mures-Brasov. Cu cei circa 200 de muncitori ramasi? In plus, si referitor la exproprieri executivul pare a fi mai optimist decat autoritatile locale.
Pe lista de prioritati a MTI se mai afla si autostrada Comarnic-Brasov, care ar fi trebuit sa se afle de mult in lucru, dar pentru care acum se spera doar finalizarea licitatiei in 2011. De interes aici ar fi incheierea unui parteneriat public-privat, sau macar a unei concesiuni, si nu am spune „nu“ nici unor firme din China, daca ar avea capacitatea financiara de a realiza proiectul.
Ce avem totusi in lucru, dar fara sanse sa finalizam anul acesta, asa cum se estimase, este autostrada Cernavoda-Constanta. Nu-i nimic insa daca nu se va termina, o vom inaugura chiar si pe tronsoane sau numai cu o banda pe sens, numai sa o inauguram, asa cum declara ministrul transporturilor. Interesul Ancai Boagiu pentru aceasta portiune se vede si din masurile luate pentru supravegherea si controlul lucrarilor, masuri care insa nu fac decat sa indice neputinta si sa inece in birocratie lucrarile timide care mai au totusi loc. Astfel, ministrul transporturilor a semnat luna trecuta un ordin prin care se impune companiilor din subordine raportarea lunara a executiei preliminate a cheltuielilor destinate proiectelor de investitii finantate de la buget si a implementarii programelor anuale de achizitii publice si a numit doua grupuri care sa monitorizeze lucrarile la autostrada Cernavoda-Constanta si la linia de cale ferata Bucuresti-Constanta. Scopul acestei decizii este ca ministerul sa se asigure ca sunt respectate termenele asumate pentru darea in exploatare a autostrazii si finalizarea reabilitarii caii ferate.
Nu se stie in ce masura firmele se vor apuca brusc sa lucreze cu mai mult elan anul acesta decat pana acum, dar e aproape sigur ca elanul de a avea saptamanal sedinte si rapoarte despre mersul lucrurilor nu ni-l poate taia nimeni prea usor.

Vanzarile de utilaje de constructii au scazut in 2010 fata de 2009, dar au fost cu mult peste asteptari in ultimul trimestru al anului trecut, confirmand increderea furnizorilor in ceea ce poate aduce 2011, ca an preelectoral, la finalul caruia trebuie taiate cat mai multe panglici si inaugurati cat mai multi kilometri de autostrada, ca oricum pana la urmatorul an preelectoral nu prea vom mai vedea mare lucru.
Proiectele MTI pentru 2011 nu sunt cu nimic mai prejos decat asteptarile furnizorilor de utilaje.

Astfel, in prezent avem in lucru, numai in ceea ce priveste infrastructura rutiera, 288,8 km de autostrada, cu o valoare totala de 2.534 de milioane de euro, si 138,7 km de variante ocolitoare, a caror valoare se ridica la 539 de milioane de euro, la care se adauga 943,3 km de drum national care vor fi reabilitati cu 848,5 milioane de euro.
Ministerul promite ca va finaliza in 2011 varianta de ocolire Arad – de 12,3 km, care va costa 173 de milioane de euro, din care 76 de la BEI, 57 de la bugetul de stat si 40 din Fondul de Coeziune – portiunea Arad-Timisoara – de 32,2 km, care va costa 194 de milioane de euro, din care 85 de la BEI, 65 de la bugetul de stat si 44 din Fondul de Coeziune – tronsonul Cernavoda-Medgidia – de 19,3 km, de 211 milioane de euro, din care 115 de la BEI, 60 de la bugetul de stat si 36 din Fondul de Coeziune – varianta de ocolire Constanta – de 22,1 km, in valoare de 192 de milioane de euro, din care 75 de la BERD, 64 de la bugetul de stat si 53 din Fondul de Coeziune – si portiunea Medgidia-Constanta – de 31,5 km, in valoare de 203 milioane de euro, din care 111 de la BEI, 58 de la bugetul de stat si 35 din Fondul de Coeziune.
Portiunea Suplacu de Barcau-Bors, de 64 km, pentru care urmeaza sa se plateasca 963 de milioane de euro de la bugetul de stat, are ca termen de finalizare 2012, ca si tronsoanele Bucuresti-Moara Vlasiei – de 19,5 km, care va costa 492 de milioane de euro  – si Moara Vlasiei-Ploiesti – de 42,5 km, in valoare de 318,6 milioane de euro – ambele finantate de la bugetul de stat.
Cateva proiecte importante ni se promite ca vor incepe anul acesta si vor avea ca termen de finalizare 2013: Nadlac-Arad – de 38,8 km, in valoare de 234 de milioane de euro, din care 199 din Fondul de Coeziune si 35 de la bugetul de stat – Orastie-Sibiu si varianta de ocolire Sebes – de 82 km, care va necesita 693 de milioane de euro, din care 589 din Fondul de Coeziune si 104 de la bugetul de stat – Timisoara-Lugoj – 35,6 km, de 217 milioane de euro, din care 184 din Fondul de Coeziune si 33 de la bugetul de stat – si Lugoj-Deva, de 99,5 km, in valoare de 1.025 de milioane de euro, din care 871 din Fondul de Coeziune si 154 de la bugetul de stat. In cazul acestuia din urma, CNADNR a demarat licitatia pentru proiectare si executie, termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare fiind 14 februarie, ora 15.00, acelasi ca pentru loturile 1 si 2 din Nadlac-Arad.
Chiar daca toate aceste planuri ar mai putea sa ne bucure pe noi, utilizatorii de autostrazi, pe constructori sau pe furnizorii lor de produse si servicii, nu putem sa nu ridicam o intrebare – alta decat „care dintre aceste proiecte vor fi cu adevarat finalizate in 2011?“ Este vorba despre costul lor.
Reamintim ca CNADNR a facut publice toamna trecuta preturile etalon ale autostrazilor de pe teritoriul Romaniei, iar reprezentantii sai au declarat ca acestea vor sta de acum inainte la baza contractelor ce urmeaza a fi incheiate. Un kilometru de autostrada va fi realizat cu cel mult 3,9 milioane de euro fara TVA la campie, cu maximum cinci milioane de euro la deal si cu 6,1 milioane de euro in zone montane. Iar unele din cifrele de sus nu se potrivesc foarte bine cu aceasta teorie. Ca sa nu mai vorbim de suplimentarile de buget cu care deja ne-am obisnuit si – una dintre cele mai recente dezvaluiri din domeniu – de penalizarile pe care CNADNR le plateste, pentru erori de proiectare, constructorilor care au castigat licitatii.