Așa cum aflăm de la asociația olandeză de transport și logistică TLN, companiile Jan Bakker și Millenaar & van Schaik au început să folosească în septembrie câteva camioane alimentate cu hidrogen pentru construcția de drumuri, fiind printre primii operatori din această țară care au în exploatare vehicule grele fără emisii poluante.
Jan Bakker și Millenaar & van Schaik au plasat o comandă comună la Hyzon Motors Europe în 2021 și camioanele au fost livrate după un an de așteptare. Inițial firmele le folosesc pentru a se obișnui cu ele, iar din ianuarie 2023 vehiculele vor lucra la întreținerea A1.
Ele pot merge aproximativ 520 km cu o singură alimentare. Hidrogenul este transformat în energie electrică de către o așa-numită pilă de combustie, iar emisiile conțin numai vapori de apă, nu și monoxid de carbon, oxizii de azot sau particulele în suspensie.
Dar pentru a conduce aceste camioane șoferii au nevoie de pregătire pentru a se obișnui cu modelul Hyzon, fiind diferențe față de un vehicul diesel în special în ceea ce privește accelerația.
Jan Bakker lucrează în construcții civile, la transport de asfalt, nisip și materiale de construcții, și în sectorul agricol și în industria alimentară, comercializând toate tipurile de grăsimi, subproduse, produse reziduale lichide și gunoi de grajd, pe care le transportă cu propria flotă. Iar Millenaar & van Schaik Transport este specializată în construcții de drumuri.TLN laudă curajul celor două firme de a investi în camioane cu hidrogen în ciuda faptului că încă nu există studii de caz concludente referitoare la cât de rentabilă este o astfel de soluție.
Guvernul olandez oferă o nouă subvenție care le va permite mai multor antreprenori să treacă mai repede la camioane cu emisii zero. În total, este vorba despre 11,5 milioane de euro disponibili mai devreme decât se anunțase inițial, în timp ce suma pentru achiziția de echipamente de construcții fără emisii va fi majorată cu 22,2 milioane de euro. În aceste condiții, asociația olandeză de transport și logistică TLN se bucură că vor fi mai mulți bani pentru camioane curate, și că ei se vor acorda mai repede.
În total, este vorba despre 34 de milioane de euro ca subvenție pentru cumpărarea de vehicule cu emisii zero, suplimentare necesară pentru că la începutul anului cererile de subvenționare au depășit în două ore bugetul disponibil de 13,5 milioane. Suma în plus va permite cumpărarea a încă circa 450 de camioane pe hidrogen sau electrice. Pentru 2022 însă nu se mai pot depune cereri în vederea obținerii de subvenții, deoarece deja sunt prea multe chiar și pentru bugetul suplimentat. Dar autoritățile analizează posibilitatea de a suplimenta din nou sumele pentru cumpărarea de camioane, iar TLN, la rândul său, susține importanța creșterii și devansării acestor bugete, câtă vreme până în 2030 va fi nevoie de cel puțin 12.000 de camioane electrice, mai ales pentru aprovizionarea orașelor, ceea ce necesită un buget semnificativ pentru subvenții. Astfel că asociația îndeamnă încă o dată la avansarea banilor disponibili odată cu introducerea taxei pentru camioane în 2026, astfel încât tranziția către vehicule nepoluante în sectorul transporturilor să nu stagneze.
02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit