Polonia intenționează să modifice reglementările privind detașarea șoferilor de camioane în transportul rutier, așa cum arată portalul german VerkehrsRundschau.de, având ca obiectiv principal acela de a integra dispozițiile Pachetului Mobilitate, așa cum este obligată să facă în 2023. Noua lege va intra în vigoare în câteva luni.

Ca urmare, expeditorii interni și internaționali de mărfuri care au transporturi în Polonia sau doar o tranzitează vor trebui să respecte noi obligații. De exemplu, șoferii de camioane care folosesc Polonia doar ca țară de tranzit nu vor mai fi tratați ca lucrători detașați și în anumite condiții asta li se va aplica și livrărilor bilaterale din orice țară către Polonia și înapoi. Iar tranzitul, cabotajul, transportul bilateral de mărfuri și alți termeni vor fi definiți mai precis.

Reamintim că regulamentul privind detașarea din Pachetul Mobilitate prevede că transportatorii dintr-o țară UE care își trimit conducătorii auto într-un alt stat membru pentru a efectua comenzi acolo (cabotaj) trebuie să le acorde drepturile și salariile obișnuite în țara respectivă pe durata cursei, în special salariul minim și perioadele de odihnă respective. Și state din afara UE, cum ar fi Norvegia, aderă la această legislație ce îi dezavantajează pe transportatorii din țări care aveau costuri mai scăzute cu forța de muncă, și care au fost până de curând foarte competitivi.

Un studiu amplu realizat de Inelo în Polonia arată că aproape toate companiile de transport și casele de expediții au avut costuri mult mai mari de exploatare în trimestrele al doilea și al treilea din 2022, și cu toate acestea doar jumătate dintre ele au reușit să crească tarifele. Iar salariile șoferilor sunt cele care le reduc cel mai mult marjele de profit, deoarece aceștia sunt greu de găsit și, pentru a acoperi deficitul de forță de muncă din domeniu din Polonia, estimat la câteva zeci de mii de persoane, remunerația devine tot mai atractivă.

Până acum nu toate firmele de transport din Polonia au respectat prevederile din Pachetul Mobilitate, așa cum reiese din aceeași analiză a Inelo, dar cele care s-au menținut până acum într-o zonă gri vor avea parte de controale mult mai stricte și deci nu vor mai avea această opțiune.

CNR (Comitetul Național Rutier din Franța) a realizat, ca în fiecare an, bilanțul costurilor de transport din 2022 și a avansat câteva perspective pentru 2023, în ideea ca acest document să ofere sprijin pentru analiza evoluției cheltuielilor, fără să intervină în negocierile dintre transportatori și clienți.

Din analiza sa rezultă, așa cum știm deja, că 2022 a fost marcat de o creștere fără precedent a costurilor – fără precedent atât ca amploare, cât și prin faptul că a afectat toate cheltuielile de transport. Costurile cu șoferii (fără indemnizații de deplasare), principala componentă de cost în cazul vehiculelor grele de marfă, au fost, la transport pe distanțe lungi, în creștere cu 0,6% în 2021 față de 2020 și cu 17,7% în 2022 față de 2021, iar pentru 2023 se estimează un nou plus, de 6,7%, și de 0,7%, 17,5%, respectiv 6,6% la transport regional, reflectând nu numai negocierile salariale obișnuite, ci și tensiunile tot mai mari de pe piața muncii.

Prețurile energiei (cu 45,7% mai mari față de 2021 la motorină și cu 127,5% la CNG) și materiilor prime au înregistrat o creștere record în 2022, cu impact nu numai asupra prețurilor combustibililor, ci și asupra celor ale echipamentelor, pieselor de schimb, AdBlue, anvelopelor sau altor consumabile. Iar vehiculele s-au scumpit în medie cu 11% față de 2021.

Bilanțul CNR arată că în 2022 creșterea medie anuală a costurilor de transport de marfă este de 18,5% pentru un vehicul greu pe motorină și de 43,3% pentru unul pe CNG sau LNG. Iar pentru 2023 se așteaptă o creștere de 8,8% în afara creșterii determinate de prețul combustibililor. Principalul factor de creștere rămâne costul cu șoferii, dar și întreținerea mașinilor se estimează că se va scumpi cu 6,6% pentru un ansamblu articulat, taxele de drum cu circa 4,6% și deținerea echipamentelor cu 4,3%.