Guvernul danez a anunțat că vor lua măsuri privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră cu 70% până în 2030, conform unui acord politic recent aprobat, va introduce o taxă rutieră pentru vehiculele grele de marfă, bazată pe emisiile de CO₂, care se va aplica pe mai multe drumuri începând cu 2025.

Ulterior, costurile vor fi extinse pentru toate drumurile publice din rețeaua rutieră daneză până în 2030, relatează presa locală.

În urma acordului, începând cu 1 ianuarie 2025, vehiculele grele de marfă vor plăti o taxă de drum bazată pe kilometrii parcurși în funcție de emisiile de CO₂, iar vehiculele cu emisii zero vor beneficia de cea mai mică taxă.

În timp ce taxa pentru camioanele convenționale, precum cele care funcționează pe benzină sau motorină, vor avea o taxă de aproximativ 1,3 coroane daneze pe kilometru în 2030, cele cu emisii zero, electrice, vor plăti o taxă de 0,2 coroane daneze pe kilometru. Taxa se va aplica camioanelor de mare tonaj cu o greutate de 12 tone sau mai mare începând cu 2025, urmând să se extindă pentru a include din 2027 și camioanele mai mici, astfel încât să acopere întreaga rețea de drumuri publice începând cu 2028.

Într-o intervenție la canalul local de știri, Carsten Lauritzen, directorul asociației industriale DI Transport, a criticat noua taxă rutieră, afirmând că nu este doar o inițiativă de salvare a climei, ci mai degrabă un exercițiu de generare de venituri pentru stat. Totodată, a adăugat că, în cele din urmă, va afecta competitivitatea și locurile de muncă din Danemarca, deoarece companiile nu vor putea decât să transfere costurile lor crescute către consumatori. În prezent, doar un procent din vehiculele grele de marfă din Danemarca funcționează cu combustibili verzi, iar infrastructura pentru stațiile de încărcare electrică nu este încă pusă la punct. De asemenea, Carsten Lauritzen subliniază că efectul reducerii va afecta puternic industria.

Un nou sondaj realizat de Webfleet în rândul a 105 transportatori de top din Marea Britanie arată că aproape două treimi dintre respondenți anticipează că vor face reduceri de costuri în următoarele 12 luni.

Studiul realizat de Webfleet, soluția de gestionare a flotelor de la Bridgestone, se intitulează „The Cost of Doing Business” și poate fi descărcat gratuit.

Potrivit platformei Webfleet, sondajul a fost realizat în ianuarie 2023 prin intermediul unui chestionar online realizat de compania de consultanță Perspectus Global, în rândul a 105 de transportatori cu responsabilități decizionale pentru flotele de camioane și 105 respondenți pentru flotele cu vehicule grele.

Cifrele procentuale detaliate în raport reprezintă respondenții la sondaj care au oferit un răspuns exact (de exemplu, da/nu sau de acord/nu sunt de acord).

Când li s-a cerut să fie de acord sau nu cu afirmația „Ne așteptăm să reducem personalul din flota auto (spre exemplu, șoferi, manageri și administratori) în următoarele 12 luni pentru a reduce costurile”, 64% dintre respondenții din sectorul vehiculelor grele au fost de acord. În plus, 52% dintre cei cu flote de camioane grele au declarat că se așteaptă ca afacerea lor să se majoreze în următorul an.

Cu toate acestea, cea mai mare îngrijorare în rândul transportatorilor este creșterea costurilor.

Combustibilul se află în fruntea listei, fiind astfel una dintre cele mai mari cheltuieli de operare ale unei flote, citată de 69% dintre respondenți (73% dintre companiile cu flote de camioane, respectiv 64% dintre flotele de camioane grele). Îngrijorările au fost urmate de salariile șoferilor și orele suplimentare (49%) și SMR (41%). Potrivit Webfleet, creșterea costurilor cu energia reprezintă o altă problemă pentru 24% dintre companii.

De asemenea, Webfleet a constatat că cel mai mare obiectiv de economisire a costurilor a fost combustibilul, urmat îndeaproape de achiziționarea de vehicule – identificat de 33% și, respectiv, 29% dintre companiile de flote.

O altă constatare a sondajului a fost că 80% dintre respondenții flotelor de vehicule grele au indicat că presiunile legate de costuri au întârziat planurile lor de modernizare. Aceiași respondenți consideră că situația economică va întârzia electrificarea transportului rutier.

Printre constatările cheie privind flotele de vehicule:

– 75% au declarat că intenționează să cumpere anvelope mai ieftine, decât cele normale pentru a economisi costuri;

– 80% sunt de acord cu criza „costului vieții” care afectează negativ sănătate mentală a șoferilor;

– 73% sunt de acord că șoferii sunt supuși unei presiuni mai mari din cauza presiunilor existente în materie de costuri;

– 64% iau în considerare o schimbare de carieră;

– 74% recunosc că trebuie să își revizuiască sistemele și procesele actuale pentru a atenua stresul forței de muncă. Între timp, 71% dintre ei intenționează să introducă noi tehnologii pentru a contribui la atenuarea creșterii costurilor și a presiunilor operaționale.