Comisia si Consiliul European vor incuraja joi crearea unui fond european de relansare in cursul summitului celor 27, care va trebui sa faca obiectul unei propuneri ulterioare, potrivit foii comune de parcurs, publicata marti seara de cele doua institutii, noteaza AFP.
„Va sugerez sa ne punem de acord pentru a lucra la crearea unui astfel de fond cat mai curand posibil”, a scris Presedintele Consiliului European, Charles Michel, in invitatia catre sefii de stat sau de guvern publicata marti seara la care a fost alaturata aceasta foaie de parcurs. Cei 27 se vor reuni joi dupa-amiaza pentru al patrulea summit prin videoconferinta de la declansarea crizei noului coronavirus. Noul instrument ar trebui sa aiba la dispozitie mai multe sute de miliarde de euro. Presedintele Eurogruplui, Mario Centeno, s-a referit la un total cuprins intre 700 si 1.500 de miliarde de euro, in timp ce ministrul francez al finantelor, Bruno Le Maire, a sugerat o suma de ordinul a 1.000 de miliarde de euro. Se pune in special problema finantarii unui astfel de fond, de exemplu emiterea de obligatiuni comune, „eurobonduri”, asa cum doresc Roma, Madridul si Parisul. Foaia de parcurs nu aduce elemente precise privind „efortul de investitii de tip Plan Marshall” necesar relansarii economice.
Economia Romaniei va iesi din aceasta criza mai bine decat ne asteptam si va fi mult mai puternica, solutiile pentru criza economica fiind mult mai usor de implementat, a declarat, marti, ministrul Finantelor, Florin Citu.
„Economia Romaniei va iesi din aceasta criza mai bine decat ne asteptam. M-am uitat la ce s-a intamplat in ultima luna, ma uit si la cum au raspuns companiile dupa ce am facut acel apel sa isi plateasca taxele, daca au bani in cont, si se vede in aprilie ca se platesc taxele. Va spun ca 90% din companiile din Romania sunt IMM-uri. Am vazut in aceasta perioada, cu ajutorul nostru, ca isi fac reconversia imediat la situatia de fata. Vedem companii care produc masti, produc biocide. Companii care incearca sa produca ventilatoare. Au raspuns foarte bine si de acea va spun am incredere in economia romanesca, am incredere ca dupa aceasta perioada va fi o economie mult mai puternica”, a spus Florin Citu, la Digi 24.
Ministrul Finantelor a subliniat ca situatia incasarilor in luna aprilie este peste asteptari, fiind putin sub nivelul de anul trecut.
„In urma cu o luna am fost surprins neplacut pentru ca am avut aceste facilitati si erau o serie de companii care nu platisera taxele. Au revenit si va spun ca platesc si in aprilie avem o situatie OK, daca ne raportam la contextul in care suntem astazi, la contextul de criza economica puternica si o criza de sanatate. Voi avea rezultatele peste cinci zile si atunci voi sti exact care este situatia, dar exista companii care au revenit la plata impozitelor si asta ma bucura. Aveam niste estimari foarte dure pentru luna aprilie, dar rezultatele sunt mai bune decat ma asteptam, in contextul in care exista o criza economica puternica si o criza de sanatate”, a adaugat Florin Citu.