Războiul din Ucraina face ca transportatorii din Polonia să aibă probleme tot mai mari, deoarece își pierd șoferii, așa cum constată asociația poloneză de transport și logistică TLP. Dacă înainte de invazie în Polonia lucrau circa 105.000 șoferi ucraineni, 25-30% dintre ei deja au făcut cerere de concediu fără plată și s-au întors în țara lor.
Una dintre companiile poloneze care are mulți șoferi din Ucraina are 80% dintre camioane deja pe dreapta, iar transportatorii se așteaptă ca exodul șoferilor să se intensifice. În plus, se pot înăspri formalitățile necesare pentru a conduce în spațiul Schengen, iar pentru prelungirea vizelor operatorii trebuie să meargă la consulatul polonez din țara de origine a șoferului. În cazul Ucrainei s-ar putea introduce facilități, dar pentru Belarus – de unde provine al doilea cel mai mare grup de șoferi care lucrează în Polonia, după Ucraina, adică circa 20.000 de persoane – solicitantul trebuie să se meargă la Minsk pentru viză și, în situația actuală de conflict, întoarcerea în Polonia ar putea fi dificilă.
Pentru a compensa în parte criza și mai mare de șoferi din aceste zile, Polonia a introdus, până pe 2 aprilie, derogări de la timpii de condus, cu condiția să nu se depășească 11 ore pe zi, 60 de ore pe săptămână și 96 de ore pentru două săptămâni consecutive. După o perioadă de condus de 5,5 ore, șoferii trebuie să ia o pauză neîntreruptă de cel puțin 45 de minute. Ei mai au obligația de a menționa în scris, pe foile de la tahograful analog sau pe printurile de la tahograful digital, cazurile în care au folosit derogările de mai sus.
Indicele costului de transport din Europa a crescut în trimestrul al patrulea din 2021 cu 1,1%, atingând un nou nivel record, conform barometrului Upply citat de publicația franceză Les Routiers. Creșterea se datorează mai multor factori: aglomerațiile din lanțul logistic, perturbările de aprovizionare, creșterea costurilor (numai motorina costă cu 25% mai mult decât în 2020) și creșterea cererii, datorată redeschiderii economiilor din întreaga Europă.
Astfel se ajunge la al șaselea trimestru consecutiv de creștere a tarifelor de transport.
Barometrul mai constată că există în continuare criză de șoferi: în Franța numărul de locuri de muncă neocupate în domeniu este estimat la 16.000-31.000, în Marea Britanie la aproape 100.000, iar în Germania și Polonia la câte 60.000, conform IRU. Iar această criză contribuie și ea la creșterea costului de transport în primul trimestru din 2022, câtă vreme și cererea de transport rămâne mare. În Franța scumpirile au fost urmate de o creștere a tarifelor, dar situația rămâne complicată deoarece transportatorii rutieri se confruntă cu trei provocări majore: creșterea în continuare, în foarte mare măsură, a prețului carburantului, lipsa de șoferi care face ca salariile să crească și dificultatea de a înnoi flotele de camioane, câtă vreme producătorii se confruntă cu perturbări în lanțul de aprovizionare cu componente. Dacă la acestea se adaugă oprirea progresivă a ajutoarelor acordate de guvern pentru a absorbi șocul pandemiei de Covid-19, se vede că ne așteaptă un context economic incert, deși cererea de transport rămâne mare.
02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit