Asociația poloneză de transport și logistică TLP este de părere că această industrie, care contribuie cu 6% la PIB-ul țării, este una dintre cele mai reziliente din Polonia, dar în același timp și una dintre cele mai îndatorate industrii de acolo, cu 1,13 miliarde de zloți polonezi datorii la firme din alte domenii (un zlot este echivalentul a circa 1,046 de lei). Potrivit datelor Registrului Național al Datoriilor, antreprenorii care se ocupă de transport și depozitare au de plătit în medie 40.000 de zloți. Iar creșterea prețurilor la combustibili și energie, lipsa angajaților și termenele lungi de plată nu facilitează returnarea acestor bani.
La sfârșitul lui septembrie, Registrul Național al Datoriilor lista 28.139 de companii din industria de transport și logistică, în creștere cu 3% față de 2021. Datoria totală însă nu a crescut, ci este tot de circa 1,13 miliarde de zloți. Firmele din domeniu au reușit să ramburseze aproximativ 5,5 milioane de zloți în 12 luni, dar suma este infimă față de total.
Unele dintre cele mai puternice influențe asupra acestei industrii a avut-o criza Covid-19, care a făcut ca în 2020 restanțele să fie cu un sfert mai mari decât în 2019. Iar în 2021 au crescut și mai mult, până în al patrulea trimestru din an, când nivelul datoriei a început să se stabilizeze la acești 1,13 miliarde de zloți. Prin urmare, se poate spune că transportul și logistica s-au îmbolnăvit de Covid și că încă nu au revenit la starea de dinainte, sunt de părere reprezentanții TLP.
În 2022, odată cu izbucnirea războiului, s-au introdus sarcini financiare suplimentare pentru această industrie, care a trebuit să se confrunte în plus și cu noile reglementări din Pachetul Mobilitate, cu modificările legislației naționale privind remunerarea conducătorilor auto, cu reforma nereușită a sistemului de formare a conducătorilor auto profesioniști și, în cele din urmă, cu Noua Ordine Poloneză, care, toate, au avut drept consecință creșterea bruscă și semnificativă a costurilor. Nu toți transportatorii au reușit să facă față acestor provocări, ceea ce a dus la o creștere a economiei gri, în special în domeniul remunerării șoferilor, denaturând competitivitatea și afectând negativ rezultatele financiare ale companiilor care își desfășoară activitatea pe deplin legal.
În plus, prețul combustibililor a crescut mult, ceea ce a afectat în special întreprinderile inovatoare ce au investit în vehicule alimentate cu LNG, carburant care s-a scumpit de 10 ori, deci fiecare astfel de vehicul a început să aducă pierderi de câteva mii de euro în fiecare lună. În plus, în Polonia, spre deosebire de alte țări europene, nu au existat instrumente de protecție pentru transportatorii afectați de criza energetică.
Ti, Upply și IRU oferă, pentru a doua oară, indici de prețuri de transport atât pentru piața spot, cât și pentru cursele pe bază de contract, care au atins din nou, ambele, în al treilea trimestru din 2022, noi maxime istorice. Dar rata de accelerare a încetinit.
Reamintim că în prima parte a anului războiul din Ucraina și creșterea prețului petrolului care i-a urmat au crescut semnificativ costurile de transport. O creștere a avut loc și în al treilea trimestru, dar într-o mai mică măsură, semn că piața s-a adaptat la costurile mai mari și că cererea de transport a scăzut – și deci nu mai pune presiune pe tarife – deoarece costurile de producție sunt acum mai mari, iar puterea de cumpărare a populației este mai mică.
Din acest barometru rezultă că tarifele pentru transportul pe bază de contract au ajuns în al treilea trimestru al anului la 129,7 puncte, cu 5,4 puncte mai mult decât în trimestru al doilea și cu 19,6 puncte mai mult decât în perioada similară din 2021. Iar pe piața spot indicele a ajuns la 142,6 puncte, cu 6 puncte mai mult decât în trimestrul al doilea din 2022 – care a crescut cu 11,8 puncte față de primul trimestru din 2022 – și cu 26,4 puncte mai mult față de perioada similară din 2021.
Creșterea nu mai este deci atât de accelerată ca în trimestrul anterior nici pe piața spot, nici pe piața pe bază de contract: în primul caz a reprezentat 80% din creșterea din al doilea trimestru față de primul, iar în al doilea, 50%, deci presiunea în sensul creșterii tarifelor scade. Reamintim că această presiune pentru creșterea tarifelor a venit nu numai din cauza scumpirii motorinei, ci și din cauza crizei de șoferi – și de capacitate de transport în general – și schimbărilor climatice, care au făcut ca apa unor râuri europene să scadă în vara aceasta, reducând capacitatea de transport fluvial de marfă și împingând deci cererea spre transportul rutier. Pe de altă parte, consumul și producția au început să scadă în întreaga Europă, iar temperaturile ridicate din timpul verii au afectat producția agricolă a continentului, multe sectoare așteptându-se să înregistreze volume record de scăzute ale recoltei. Iar comenzile mai puține, prețurile mai mari ale energiei și incertitudinea aprovizionării cu gaze descurajează producția din lunile următoare. Plus că depozitele din Europa sunt deja pline și pregătite ca pentru o perioadă de vârf, dar aceasta s-ar putea să nu mai fie în ultimul trimestru din 2022 la nivelul dintr-un an bun.
02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit