În discursul său de încheiere de la congresul FNTR (Federația Națională a Transporturilor Rutiere din Franța), Clément Beaune, ministrul delegat pentru transporturi, a discutat mai multe teme de interes la nivel european.

Acesta a recunoscut că transportul se află într-o situație dificilă, din cauza multiplelor crize prin care trece și a situației internaționale, și a declarat că statul francez va acorda sprijin pentru alimentarea cu combustibil până la sfârșitul anului, deoarece această măsură nu poate înceta brusc. În plus, a informat că există deja o strategie europeană pentru a asigura aprovizionarea cu energie și un set de obligații care îi revin fiecărui stat.

Clément Beaune crede că decarbonizarea vehiculelor grele de marfă va dura mai mult decât s-a estimat inițial și va trebui să continue pe mai multe direcții, dar că tranziția energetică nu este o opțiune și nici o sancțiune, de unde FNTR înțelege că autoritățile franceze nu vor lăsa costul total al tranziției în seama transportatorilor rutieri, ci toți actorii vor trebui să participe la aceasta.

În ceea ce privește Pachetul Mobilitate și miza aplicării lui, ministrul Transporturilor consideră că normele, chiar dacă par prea complexe, sunt utile, și a cerut FNTR să anunțe dacă nu se fac suficiente controale. În ceea ce privește litigiile inițiate de opt state la Curtea de Justiție a UE, pentru a contracara noile norme din Pachetul Mobilitate, el a spus că acestea vor fi câștigate (de inițiatorii legislației, nu de cei care o contestă) și că vor fi apărate concurența loială și protecția socială.

Cât despre atractivitatea meseriei de șofer profesionist, ministrul intenționează să valorizeze această profesie și să lanseze în zilele următoare o activitate comună cu Ministerul Muncii și Ministerul de Interne pentru a-i consolida atractivitatea. De altfel, aceasta va fi tema următoarei conferințe IRU din 11 octombrie, de la Parlamentul European.

Așa cum informează publicația franceză Les Routiers, Clément Beaune, ministrul delegat responsabil cu transporturile, și organizațiile profesionale din domeniu din Franța au avut mai multe întâlniri în ultima lună – și mai urmează două la început de septembrie – pentru a discuta despre două dintre cele mai mari provocări din industria transporturilor: criza de personal și tranziția energetică.

Una dintre măsurile luate deja pentru a spori atractivitatea acestui domeniu este misiunea Dole, care s-a încheiat cu semnarea, în martie, a unui acord cu Ministerul Muncii (o cartă pentru dezvoltarea ocupării forței de muncă și a competențelor în favoarea sectorului transportului rutier).

Pe de altă parte, s-a constituit un grup operativ pentru planificarea realistă și credibilă a tranziției energetice a sectorului, transportatorii având nevoie de un plan cât mai clar privind decarbonizarea. Organizațiile profesionale subliniază că dau dovadă de pro-activitate și insistă asupra necesității de a sprijini biogazul și de a face ca prețul acestuia să nu mai depindă de cel al gazelor naturale.