Într-o perioadă în care inflația a înregistrat o creștere a prețurilor, Cargus, prima companie de curierat de pe piața din România, lansează campania cel mai mic preț pentru cea mai convenabilă livrare. Astfel, toată luna februarie, clienții individuali, care nu au un contract activ cu Cargus, vor beneficia de expedierea coletelor în rețeaua Cargus SHIP & GO la doar 1 leu, indiferent de dimensiunea coletului, greutate sau adresa de livrare.

Clienții Cargus pot face o comandă prin intermediul platformelor online – aplicația Cargus Mobile și aplicația web MyCargus – şi vor putea preda coletul la cel mai apropiat punct SHIP & GO. În funcție de punctul de livrare ales coletele expediate beneficiază de serviciile cu trimitere ramburs, precum și cu plăţi cash, card sau plata prin link către destinatar.

„Cargus continuă să inoveze pentru a răspunde nevoilor în schimbare ale clienților, investind în modalități de livrare noi, rapide, accesibile, menținând, în același timp, calitatea serviciului. Prin oferta de 1 leu pentru livrările în rețeaua noastră SHIP & GO ne dorim să oferim clienților noștri oportunitatea de a înțelege ce înseamnă experiența de livrare out of home: mii de puncte de livrare la nivel național, multiple soluții de plată, opțiuni digitale precum Cargus Mobile, recunoscută de piață ca fiind cea mai bună aplicație de curierat, costuri eficiente. Opțiunea de livrare out of home este o schimbare de paradigmă în piața de curierat, cu multiple beneficii pentru companii și consumatori. Cargus a investit semnificativ în ultimii ani, atât pentru a crește acoperirea rețelei SHIP & GO, cât și pentru a încuraja consumul – inovații tehnologice, servicii de plată. Toate acestea asigură transformarea ecosistemului Cargus, dar au impact și asupra pieței de curierat.”,

a precizat Andreea Radu, Marketing Director Cargus.

În ultimii doi ani, Cargus a creat o rețea proprie de puncte SHIP & GO, situate în zone accesibile din toată țara, ajungând la peste 3.000 de locații. De asemenea, compania de curierat a investit și în diversificarea rețelei, tot astfel cum a amplasat în București o primă serie de 300 de lockere anul trecut – o inovație pe piață, o soluție complet contactless, operată prin aplicația Cargus Mobile și sustenabilă datorită bateriilor, care au o durată de viață de până la 10 ani. În prezent, întreaga rețea SHIP & GO acoperă circa 1.000 de unități administrative urbane și rurale (orașe, municipii, comune). Cargus și-a propus să ajungă la 3.800 de puncte SHIP & GO, să se extindă în mai multe orașe în care compania activează și să acopere capacitatea în procent de 100% în orașe și municipii (peste 1.500 de zone – orașe, zone rurale etc.).

Curiera Transport Solutions a trecut în noul an cu o flotă de vehicule 100% electrice, astfel a ajuns prima companie de curierat din România full eco-friendly.

În luna decembrie 2022, compania a investit peste 1 milion de euro pentru un lot de șase mașini de logistică 100% electrice, model DFSK EC-35 prin SUVCARS, potrivit Agerpres.

„Emisiile care intră sub Scope 3 reprezintă un procent surprinzător de mare din emisiile totale pentru multe companii, adesea cea mai mare parte din totalul acestora. Contractarea serviciilor prestate cu ajutorul mașinilor electrice ne ajută nu doar în procesul de raportare, de a face un pas înainte către NET 0 Emissions, dar și din punct de vedere financiar, în relație cu partenerii. Curiera este un răspuns viabil, sustenabil în procesul de raportare NFRD, reducerea amprentei emisiilor, prin susținerea cercului de excelență al furnizorilor de curierat rapid pentru companiile atente cu mediul”,

a precizat Silvia Duță, CEO & Fondator Curiera Transport Solutions.

Curiera sprijină clienții care își doresc eficientizarea activității prin includerea acestor tipuri de vehicule care susțin atât obiectivele de mediu, cât și performanțele economice. Autoturismele EC- 35 au performanțe excelente în ceea ce privește puterea, confortul la rulare, spațiul de încărcare și consumul de energie la 100 de kilometri de sarcină.

Primele patru autovehicule electrice cumpărate au fost marca Nissan, urmate de DFSK EC-35. Odată cu sosirea acestor loturi de mașini electrice, Curiera a renunțat la autovehiculele pe carburant, urmând a le refolosi, doar în cazuri excepționale.

„Anul 2022 a fost un an de expansiune și investiție. Pentru anul 2023, avem planuri la fel de ambițioase. Pe lângă mărirea flotei electrice, ne dorim să facem din ce în ce mai puțină intermediere și să devenim un serviciu de curierat de sine stătător. Majoritatea colaboratorilor s-au îndreptat către noi datorită misiunii de a fi cât mai responsabili cu mediul și cu societatea. Vom continua să respectăm toate promisiunile și să ne extindem în acord cu valorile companiei”,

a declarat Silvia Duță.

Mai mult, în următoarele două luni, alte trei mașini electrice sunt așteptate să ajungă în parcul auto în funcție de disponibilitatea producătorilor și de plafoanele facilităților fiscale. Până la finalul anului, Curiera dorește să suplimenteze parcul auto cu încă zece mașini electrice.