Aceasta este concluzia unei analize realizate de asociația olandeză de transport și logistică TLN, care citează cel mai recent Monitor Sectorial al Institutului de Transport și Logistică (STL). Și numărul de locuri de muncă vacante, și numărul angajatorilor sunt în creștere.

Din cauza crizei sanitare, cifra de afaceri a firmelor din domeniu a scăzut față de 2019 pe tot parcursul anului trecut, deși un mare număr de sub-piețe sau tipuri de transport au fost afectate mai puțin de criză decât altele. Dar la început de 2021 s-a înregistrat din nou o creștere și tot mai mulți antreprenori se așteaptă să facă angajări în următoarele luni. Pe de altă parte, crește mult și numărul celor care ies la pensie.

Situația din economie în general și cea din transport și logistică sunt aproape identice. În primul trimestru din 2021 s-a remarcat o creștere de 1,8% a cifrei de afaceri din transportul rutier de mărfuri și de 4,5% în logistică.

Managerii din transport sunt optimiști în ceea ce privește climatul economic și personalul, fiind, în al doilea trimestru din 2021, mai mulți care așteaptă în următoarele trei luni o creștere a numărului lor de angajați decât care așteaptă o scădere (26,6%, față de 4,3%).

Numărul locurilor de muncă vacante pentru șoferi de camion a crescut în mai și iunie până la 8.500, și la fel s-a întâmplat și pentru alte meserii, cum ar fi curierii și personalul din depozit, până la 11.500. Iar proporția transportatorilor de mărfuri care se confruntau la începutul celui de-al doilea trimestru al anului cu deficit de personal este în creștere față de perioadele anterioare: 23%, față de 15% la începutul primului trimestru din 2021.

In contextul restrictiilor aplicate in activitatea de transport europeana, curierii romani care aveau in portofoliu preponderent servicii de transport pe Italia, Spania, au fost afectati cel mai mult, in timp ce restul curierilor se pare ca au facut fata cu bine situatiei, inregistrand cresteri foarte mari pe traficul postal, a declarat, joi, Eduard Lovin, vicepresedintele Autoritatatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM). 
Livrarile corespondentei, a coletelor, a produselor achizitionate online, inclusiv alimente si produse de stricta necesitate au fost de o importanta majora pentru buna functionare a vietii de zi cu zi, iar agilitatea dovedita in adaptarea curierilor la noile riscuri si conditii a fost remarcabila, a afirmat oficialul ANCOM in cadrul videoconferintei Forumul serviciilor postale si de curierat 2020, organizata de Govnet. Astfel, pentru a mentine legatura cu furnizorii din piata, ANCOM a trimis chestionare aplicate catre companii, solicitand feedback pe mai multe directii. In contextul pandemiei, desi pe plan local curierii au cunoscut cresteri importante pe toate segmentele de livrari, online-ul a fost cel care a generat cele mai multe volume, inclusiv in zona de livrari alimentare. Nu acelasi lucru se poate spune despre curierii care aveau cea mai mare activitate peste hotare. „Curierii romani care aveau in portofoliu preponderent servicii de transport pe Italia, Spania, au fost afectati cel mai mult“, a declarat Eduard Lovin. 
In opinia sa, sectorul cunoaste o dinamica pozitiva, imbucuratoare, atat in materie de trafic, cat si de venituri, insa cel mai bun indicator pentru sanatatea si durabilitatea mediului concurential in sector este intrarea pe piata de curierat. Astfel, daca in 2019 s-au notificat la ANCOM 71 de noi furnizori, de la inceputul acestui an si pana in prezent au aparut 44 de noi furnizori de servicii postale. In total, 502 furnizori de servicii postale notificati in Romania, a explicat oficialul.