În parteneriat cu unele dintre cele mai emblematice branduri FMCG din lume, DS Smith a condus mișcarea de înlocuire a plasticului. Începând cu 2020, compania a înlocuit peste 1 miliard de articole din plastic de uz zilnic de pe rafturile supermarketurilor, inclusiv caserolele de fructe și legume, lădițele din plastic și foliile care se găsesc pe baxurile de sticle ale băuturilor răcoritoare.
Conform sondajelor, 25% dintre consumatori sunt împotriva plasticului, iar 41% doresc ambalaje fabricate din surse alternative regenerabile. Pe măsură ce această cerere, a consumatorilor pentru înlocuirea plasticului, continuă să se majoreze, DS Smith sprijină în totalitate clienții în găsirea unor soluții inovatoare.
În cadrul operațiunilor sale, DS Smith a înlocuit mai multe articole din 27 de țări, situate în Europa și America de Nord, în vederea atingerii obiectivului de a elimina deșeurile și de a menține materialele în uz mai mult timp. România a jucat un rol crucial în această realizare, înlocuind peste 19 milioane de bucăți de plastic cu alternative pe bază de fibre.
Provocările pentru ambalajele „de unică folosință” și „greu de reciclat” pot fi realizate cu soluțiile alternative de la DS Smith. Deoarece 80% din impactul de mediu al unui produs este determinat de designul său, compania a instruit peste 800 de designeri în principiile designului circular. Sistemul său inovator de măsurare a parametrilor designului circular facilitează compararea performanței de sustenabilitate a diferitelor modele de ambalaje pe baza a 8 indicatori.
Totodată, DS Smith a creat deja peste 1.000 de modele pentru milioane de produse, orientate către reducerea utilizării materialelor plastice problematice. Potrivit companiei, eliminarea unui miliard de bucăți de plastic este doar începutul. Viziunea DS Smith se extinde dincolo de ambalajul sustenabil, vizând ambalaje inovatoare și interactive, îmbunătățite cu tehnologii de ultimă oră.
Printre plasticele înlocuite, așa cum panerele și tăvițele pentru fructe și legume, s-au aflat și lădițele de transport din plastic și alte articole de ambalare din diverse domenii industriale, auto și electronice. În toată Europa de Est, cererea de înlocuire a plasticului continuă să crească, compania aproape că și-a dublat cantitatea anuală de plastic înlocuită față de 2020, când a înregistrat o creștere cu 91% în regiunea Europei de Est, față de Anul Fiscal 2020/21 cu Anul Fiscal 2023/24.
Dacă rata de reciclare a ambalajelor din hârtie și carton din Europa ar crește cu doar 9%, încă 5 milioane de tone de material ar putea ajunge anual în fluxurile de reciclare, ceea ce ar însemna o valoare adăugată de până la 1 miliard de Euro. Aceasta este una dintre concluziile celui mai nou studiu realizat de DS Smith, compania producătoare de ambalaje sustenabile.
Ratele de reciclare a hârtiei și a cartonului au fost în scădere în ultimii cinci ani, atingând o medie de 81% în Europa în 2022. Raportul DS Smith prezintă acțiuni clare care pot contribui la creșterea în continuare a ratei la 90%, astfel încât economia circulară în jurul a ceea ce este deja cel mai reciclat material din Europa să își poată atinge potențialul maxim.
Planul de acțiune vine în contextul în care creșterea comerțului electronic aduce cu sine un consum mai mare de ambalaje, noile date estimând că țările UE vor genera 39 de milioane de tone de ambalaje din hârtie și carton în fiecare an până în 2030.
Raportul DS Smith, Wasted Paper: O cale către o reciclare mai bună, arată, de asemenea, că ratele de reciclare au nevoie de un impuls deosebit în rândul tinerilor. Mai puțin de doi din trei (62%) europeni cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani (62%) reciclează aproape toată hârtia și cartonul, în comparație cu aproape 9 din 10 (88%) europeni de peste 65 de ani. Acest lucru se poate datora lipsei de înțelegere și de încredere în acest proces, deoarece mai puțin de două treimi (62%) din membri generației Z cred că ceea ce pun în coșul lor de gunoi este reciclat corect de către autorități, în comparație cu peste șapte din zece (72%) dintre persoanele de peste 65 de ani.
În România, peste 90% dintre respondenți spun că doresc să recicleze mai mult ambalajele de hârtie și carton din gospodărie, dar doar 70% consideră că dispun de mijloacele necesare pentru a recicla cât mai mult. În același timp, peste 78% spun că s-au făcut progrese semnificative, iar acum este mai ușor să reciclezi hârtia și cartonul decât era în urmă cu 5 ani.
Dacă ne uităm la diferențele dintre generații, puțin peste 52% dintre românii cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani reciclează cea mai mare parte a hârtiei și cartonului pe care îl folosesc, în timp ce 70,3% dintre respondenții cu vârste de peste 65 de ani susțin că fac același lucru.
România este al zecelea producător de deșeuri de hârtie și carton din Europa și se află pe locul 29 din 30 de națiuni europene în ceea ce privește reciclarea. În 2020, 63% din hârtie și carton au fost reciclate în România, față de o medie europeană de 82%, iar DS Smith preconizează că acest procent ar putea scădea la 43% până în 2030.
Pentru a profita de această oportunitate și pentru a crește și mai mult ratele de reciclare, DS Smith face apel la legiuitorii europeni, naționali și locali să se unească și să pună în aplicare patru recomandări cheie:
John Melia, Director de Dezvoltare Strategică și Inovare în cadrul Diviziei de Reciclare a DS Smith, a declarat: “Hârtia și cartonul sunt deja cel mai reciclat material de ambalaj din Europa și unul dintre cele mai circulare materiale de pe planetă. Dar, deși aproape patru din cinci bucăți de carton și hârtie sunt deja reciclate, există o oportunitate imensă de a face și mai bine – creând valoare economică și mii de locuri de muncă, economisind în același timp resursele prețioase ale pământului. Dacă legiuitorii, autoritățile locale, întreprinderile și consumatorii colaborează, credem că putem face în așa fel încât niciun ambalaj să nu devină deșeu.”Adrian Bădălică, Director General, DS Smith Recycling România adaugă: “Deși rata de reciclare la nivel național s-a îmbunătățit în ultimii ani, foarte multe deșeuri ajung în continuare la groapa de gunoi, făcând din aceasta principalul competitor al fabricilor de hârtie. Credem că soluțiile sunt la îndemâna noastră cu ajutorul unor legislații corecte, iar autoritățile române au făcut eforturi pentru a găsi modalități reale de îmbunătățire a ratelor de reciclare, inclusiv prin creșterea cuantumului taxelor pentru deșeurile care ajung la groapa de gunoi și a taxei pe ambalajele nereciclabile. Dacă vom reuși să stabilim o abordare unitară ca țară, economia României ar avea foarte mult de câștigat.”
02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit