Uniunea Societăților de Expediții din România a adus la cunoștința Ministerului Finanțelor problemele nerezolvate la acest moment din Sistemul RO e-Transport și a solicitat amânarea cu un an a intrării în vigoare a sancțiunilor la transport rutier internațional, prevăzută la 1 iulie 2024

Având în vedere că la utilizarea Sistemului RO e-Transport apar anumite situații pe care legislația aferentă nu le precizează clar, Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) a adresat o scrisoare Ministerului Finanțelor, prin care solicită clarificarea fiecărui caz în  parte.

“Dorim să menționăm că nu numai membrii uniunii (companii de transport, logistică și expediții de marfă) ne-au adresat întrebări cu privire la Sistemul RO e-Transport, ci și clienți de-ai membrilor noștri (producători, importatori, exportatori etc). Întrucât aceste situații întâlnite în practică, și, probabil, multe altele, nu au încă un răspuns, și ținând cont că legea se adresează unui număr foarte mare de companii care nu au reușit încă să se acomodeze cu Sistemul RO e-Transport, USER a solicitat Ministerului Finanțelor amânarea cu un an a intrării în vigoare a sancțiunilor la transport rutier internațional, prevăzută la  1 iulie 2024”, se precizează în comunicatul USER.

USER îi îndeamnă pe toţi cei care au încă nelămuriri privind Sistemul RO e-Transport să le adreseze pe email la secretariatul asociaţiei (office@user.ro), care promite că va cere răspunsuri mai departe de la autorităţi.

Citeşte şi:

OUG 115/2023, care extinde sfera de acoperire a legislației privind declararea în RO e-Transport pentru toate categoriile de produse cu risc fiscal aflate în circulație rutieră pe teritoriul țării noastre, a intrat oficial în vigoare de la 1 ianuarie 2024, chiar dacă multe chestiuni privind aplicarea prevederilor legale încă nu au fost lămurite de către Ministerul de Finanțe. Și tocmai din acest motiv, sancțiunile pentru nedeclararea mărfurilor în RO e-Transport ori pentru alte greșeli ce pot apărea în înțelegerea noii legislații au fost amânate după 1 iulie a.c.

Între timp însă, se pare că ANAF a început deja să împartă amenzi pentru nedeclararea în RO e-Transport a bunurilor cu risc fiscal ridicat, reglementate deja prin OG 41/2022. Despre ce presupune obligativitatea declarării mărfurilor în RO e-Transport și, mai mult, ce pot face aceia care primesc sancțiuni, am discutat în cadrul Galei Tranzit de Logistică, eveniment ce a avut loc luna trecută la Oradea.