În acest sezon de sărbători, 850 de infractori rutieri notorii din Estonia au primit o felicitare neobișnuită de Crăciun – o felicitare neagră trimisă de poliție. Dintre destinatari, 102 persoane primesc această felicitare pentru al doilea an consecutiv, iar 22 pentru al treilea an consecutiv. Comparativ cu anul trecut, numărul destinatarilor de felicitări a crescut cu 237.

Cel mai notoriu infractor rutier al anului este un bărbat născut în 1992, care a comis 27 de infracțiuni rutiere doar în 2024. Toate infracțiunile sale au implicat conducerea fără un permis valabil, iar în prezent acesta execută o pedeapsă cu închisoarea pentru faptele sale. În total, 74 dintre beneficiarii de carduri au provocat 81 de accidente rutiere în cursul anului, soldate cu rănirea a 23 de persoane.

Majoritatea infractorilor sunt tineri cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, cu studii medii și cetățenie estonă. Printre beneficiarii de carte neagră din acest an se numără 25 de femei. În cursul anului trecut, aceste persoane au comis împreună 4.542 de infracțiuni rutiere, care au condus la amenzi în valoare de aproape jumătate de milion de euro.

Din punct de vedere geografic, cei mai mulți locuiesc în Harjumaa și Ida-Virumaa, unde au fost trimise 238 și, respectiv, 132 de cărți. În Tartumaa, numărul destinatarilor a crescut semnificativ, cu 128 de carduri trimise în acest an, cu 53 mai multe decât anul trecut. Hiiumaa a avut cei mai puțini infractori, cu doar patru carduri trimise, deși acesta este totuși cu unul mai mult decât anul trecut.

Inițiativa reamintește consecințele condusului imprudent și urmărește să încurajeze un comportament mai sigur pe drumurile din Estonia.

O acțiune comună în domeniul transportului rutier, desfășurată între 11 și 17 noiembrie 2024, a implicat 12 state membre UE și a fost coordonată de Autoritatea Europeană a Muncii (ELA) cu sprijinul Rețelei europene de poliție rutieră (ROADPOL). Acțiunea a inclus inspectori din 17 state membre și a fost concentrată pe respectarea reglementărilor privind timpul de conducere și odihnă, precum și alte aspecte de siguranță rutieră.

În timpul săptămânii de inspecții, au fost verificate 690 de vehicule și s-au identificat 377 de încălcări, care au dus la amenzi de peste 230.000 EUR. Majoritatea contravențiilor au vizat utilizarea necorespunzătoare a tahografului, manipularea acestuia, probleme legate de inspecția tehnică, asigurarea încărcăturii și documentele necesare, cum ar fi declarațiile de detașare.

Directorul ELA, Cosmin Boiangiu, a subliniat importanța condițiilor de muncă pentru șoferi, menționând exemple de cazuri în care șoferii au fost găsiți dormind în condiții inumane, cum ar fi în Belgia. Boiangiu a accentuat că dreptul la odihnă într-un spațiu adecvat este esențial pentru sănătatea și bunăstarea șoferilor și a subliniat necesitatea unei concurențe corecte pe piața unică a UE. Săptămânile de acțiune vor continua și în 2025, cu scopul de a sprijini condiții de muncă mai echitabile și de a îmbunătăți siguranța rutieră în sectorul transporturilor, care este fundamental pentru economia transnațională a Uniunii Europene.