In continuarea demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe si ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii si Comunicatiilor pentru facilitarea revenirii in tara a cetatenilor romani, nerezidenti, care sunt lucratori sezonieri, afectati de restrangerea drastica a activitatilor economice in care erau angrenati in Italia, precum si a cetatenilor romani care se afla in Italia in situatii deosebite, fara posibilitati reale de a continua prezenta pe teritoriul Italiei, Ministerul Afacerilor Externe precizeaza ca in cursul acestei seri vor reveni in tara 109 cetateni romani.
 
Cetatenii romani vor fi repatriati din Venetia, Italia, cu o cursa aeriana, tip charter, operata de o companie privata.
 
,,Reinnoim apelurile facute anterior privind evitarea oricaror calatorii externe care nu sunt absolut esentiale si recomandarea ca turistii sau cetatenii romani aflati temporar in strainatate sa revina de urgenta in tara.
 
Totodata, facem apel la cetatenii romani de a da dovada de intelegere si responsabilitate si de a evalua in mod responsabil oportunitatea calatoriilor in strainatate in acest moment. Astfel de calatorii pot antrena riscuri majore, periclitand siguranta cetatenilor si posibilitatea acestora de revenire in tara. De asemenea, facem apel la cetatenii romani cu domiciliul sau resedinta in strainatate de a respecta cu strictete recomandarile autoritatilor din aceste state si subliniem ca deplasarile catre Romania nu sunt recomandate. Aceste deplasari pot fi afectate de restrictiile impuse de statele de tranzit si pot constitui un factor suplimentar de propagare a infectiei cu COVID-19, punand astfel in pericol siguranta celor de acasa.’’

Numarul total al romanilor care traiesc in afara granitelor tarii este dificil de cuantificat, insa conform datelor publicate de catre Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica in „International Migration Outlook 2017”, la mijlocul lui 2015 erau 3,5 milioane de cetateni romani care traiau in afara teritoriului Romaniei, peste o treime fiind in Italia, arata Ministerul Muncii si Justitiei Sociale (MMJS) la solicitarea revistei Tranzit.
 

Conform ultimelor date publicate de catre Institutul National de Securitate Sociala din Spania, la nivelul lunii noiembrie 2017, 324.910 romani figurau ca fiind cotizanti la sistemul de securitate sociala spaniol. „Dintre acestia, 195.275 de lucratori erau afiliati la regimul general, 56.647 erau afiliati la regimul agrar, 36.869 erau afiliati la regimul angajatilor in gospodarii, 35.507 erau pe cont propriu (“autonomi”), 157 erau afiliati la regimul special al navigatorilor si 5 lucratori romani erau afiliati la sistemul de securitate sociala al minerilor“, arata ministerul. Cea mai mare comunitate de romani traieste insa in Italia, insa aici datele statistice sunt diferite. Cele mai recente se refera la 2016, fiind incluse in datele Institutului National de Statistica din Peninsula, potrivit carora se aflau legal pe teritoriul Italiei 1.151.395 de cetateni romani. In schimb, potrivit datelor din Anuarul statistic Caritas Migrantes, la 31.12.2012  lucratorii romani din Italia au fost in numar de 819.641 (22,4% din totalul strainilor). Comunitati importante de migranti romani se afla si in Germania, Franta si Marea Britanie, cateva sute de mii de persoane in fiecare dinte aceste tari, cei mai putini fiind in Estonia, circa 300 de persoane inregistrate legal la 31 decembrie 2014.