Asociatiile italiene Confagricoltura si Copagri ii cer guvernului sa le permita lucratorilor sezonieri romani si bulgari, care i-ar putea ajuta sa stranga recoltele din camp, sa intre in Italia in asa-numita carantina activa. Cererea vine ca urmare a deciziei ministrului sanatatii, Roberto Speranza, de a inchide granitele cu Bulgaria si Romania, arata La Stampa.

Potrivit asociatiei Coldiretti, peste o suta de mii de lucratori sezonieri agricoli ajung in fiecare an din Romania in Italia, la care se adauga peste zece mii de cetateni bulgari. Multi dintre acestia sunt deja in Italia, dar exista ingrijorarea ca restrictia de carantina limiteaza sosirile pentru recolta care, in mod traditional, incepe in Italia in august si continua in septembrie si octombrie. Din cele 180.000 de solicitari de angajare, aproximativ 20% provin din viticultura si vinificatie.

Carantina activa prevede ca lucratorii isi pot desfasura activitatile fara a pierde 14 zile in izolare, cu conditia ca acestia sa fie gazduiti la sediul companiei, sa lucreze separat de ceilalti si sa nu paraseasca locatia timp de 14 zile. Modelul vine din Germania, dar carantina activa este folosita si in alte tari europene pentru recoltarea produselor din camp.

Odata cu relaxarea privind pandemia de Covid-19, traficul de vehicule usoare si grele s-a reluat la un nivel aproape normal pe intreaga retea rutiera din Italia, iar controalele politiei s-au intensificat. Astfel, in provincia Brescia, patrulele au descoperit in prima jumatate a lui iunie cateva camioane ale unor companii romanesti care nu erau in ordine.
In timpul a doua verificari diferite, una in Brescia si cealalta la iesirea din Brescia Centro a autostrazii A4, agentii Polstrada au descoperit doua vehicule care efectuau transport rutier intre Italia si Romania fara documentatia de origine si destinatie a marfurile, configurand astfel un transport abuziv. In ambele cazuri, transportatorii au primit o pedeapsa de doua mii de euro.
Alte doua verificari care au avut loc noaptea la cabina de taxare din Brescia Est si in zona de servicii Ghedi Ovest au descoperit doi soferi la bordul camioanelor romanesti care aveau cardul de calificare neconform reglementarilor europene. In acest caz, agentii au aplicat cate o amenda de 409 euro si sechestrarea vehiculelor, amendand si companiile de transport.