Producătorul de vehicule electrice inovatoare, Bozankaya a încheiat un nou contract cu Primăria Municipiului Timișoara pentru producerea a 10 tramvaie de ultimă generație destinate sistemului de transport public al orașului. Prin acest acord, numărul total de tramvaie livrate de compania turcă către Timișoara va ajunge la 50 de unități.

Pe 6 februarie, primarul Dominic Fritz a semnat noul parteneriat strategic, continuând procesul de modernizare a flotei de transport public. Această investiție, în valoare totală de 105,8 milioane de lei (fără TVA), este finanțată prin Programul Regional Vest 2021-2027, Intervenția Regională 4.1 – Mobilitate urbană sustenabilă.

„Datele de anul trecut ne arată clar că suntem pe drumul bun: 53% dintre timișoreni folosesc transportul public, iar în total s-au înregistrat 177 de milioane de călătorii. Sunt cifre care ne obligă să oferim servicii tot mai bune pentru cei care deja folosesc transportul public, dar și să facem acest sistem suficient de atractiv pentru ca și mai mulți oameni să aleagă tramvaiul, autobuzul sau troleibuzul. Noile tramvaie pe care le cumpărăm vor îmbunătăți direct calitatea transportului public pe liniile 7 și 9, acolo unde e mare nevoie de schimbare și modernizare.”, a precizat primarul Dominic Fritz.

Ca răspuns la nevoile actuale de transport ale orașului, noile tramvaie vor adopta o configurație cu trei module, diferită de modelul anterior cu cinci. Această ajustare va spori flexibilitatea și eficiența operațională, oferind o soluție optimizată pentru structura liniilor existente și densitatea de pasageri din Timișoara.

Noile vehicule vor integra tehnologii moderne, soluții de economisire a energiei și sisteme concepute pentru a oferi pasagerilor confort, siguranță și accesibilitate sporită. Având o lungime de aproximativ 20 de metri, vehiculele vor putea transporta peste 150 de pasageri. De asemenea, include podea complet joasă și dotări moderne: sisteme de siguranță, climatizare, informare în timp real, Wi-Fi, supraveghere video și facilități pentru persoanele cu mobilitate redusă. Livrarea vehiculelor este programată pentru primăvara lui 2027, iar tramvaiele vor circula pe linia 9 (Gara de Nord – Cartierul Buziașului) și linia 7 (Fratelia – Cetății/Torontal).

În ultimii ani, Primăria Timișoara a alocat aproximativ 700 de milioane de lei din fonduri europene și din bugetul local pentru modernizarea flotei de transport public.

„Suntem onorați să continuăm colaborarea solidă cu Timișoara, un oraș care demonstrează consecvență și viziune în modernizarea transportului public. Semnarea acestui nou contract confirmă încrederea acordată soluțiilor tehnologice dezvoltate de Bozankaya și angajamentul comun pentru un sistem de mobilitate mai eficient și mai sustenabil.”, a menționat Aytunç Günay, Președintele Consiliului de Administrație al Bozankaya. „Fiecare oraș are particularitățile sale operaționale. Prin configurarea tramvaielor în variantă cu 3 module, oferim Timișoarei o soluție optimizată pentru infrastructura existentă și pentru fluxurile reale de pasageri. Obiectivul nostru este să livrăm vehicule care nu doar îndeplinesc standarde tehnice înalte, ci generează eficiență pe termen lung pentru operator și confort sporit pentru comunitate.”

În paralel, compania a livrat în Iași, începând cu 2019, toate cele 16 tramvaie cu cinci module, iar în cadrul celui de al doilea proiect de 18 tramvaie cu trei module, 15 au fost deja livrate. La finalizarea acestor livrări, orașul va avea 34 de tramvaie Bozankaya în exploatare.

Pe plan internațional, Bozankaya continuă să se extindă, oferind soluții durabile de înaltă tehnologie. Totodată, compania investește în cercetare și dezvoltare pentru a răspunde la cerințele actuale de reducere a emisiilor, eficiență energetică sporită și digitalizarea transportului public.

Motorizările electrificate au ajuns la un maxim istoric de 71% din piața autoturismelor, ceea ce arată că tranziția tehnologică continuă. Totuși, ritmul acestei tranziții depinde mult de coerența și predictibilitatea cadrului de reglementare. Primele luni ale anului sunt esențiale pentru recalibrarea pieței, iar evoluția viitoare va fi influențată de deciziile guvernamentale.

Potrivit datelor DGPCI, prelucrate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), în ianuarie 2026, piața autoturismelor a înregistrat 7.882 de unități, în scădere cu 33,3% față de ianuarie 2025. Cele mai multe înmatriculări au fost Dacia (1.442 de unități, -64%), urmată de Toyota (756, -19,9%), Škoda (690, -22,6%), Volkswagen (646, -22,3%) și Mercedes‑Benz (397, -9,2%). Aceastș scădere arată un început de an dificil pentru piața auto.

Cele mai înmatriculate modele au fost Dacia Duster (648 de unități, -41,9%) și Skoda Octavia (304 de unități, -31,5%), urmate de Dacia Logan (279 de unități, -75,7%). Modelele Toyota Yaris Cross (262 de unități, +27,8%) și Corolla (254 de unități, +18,7%) au înregistrat creșteri. Per total, piața a scăzut cu 33,3%, cele mai multe modele având evoluții negative.

În ceea ce privește segmentarea pe clase, cele mai multe clase de autoturisme au generat scăderi: clasa A (-65,2%), B (-59,3%), C (-52,5%), F (-60%) și SUV (-13,4%). Clasa E a scăzut ușor (-2,7%), în timp ce clasa D a fost singura care a crescut, cu +12%.

SUV-urile au rămas lider de piață, cu o cotă de 60,5%, deși în scădere cu 13,4%. Au urmat Clasa C (19,4%, -52,5%) și Clasa B (9,1%, -59,3%), ambele cu scăderi puternice ale cotei de piață.

În funcție de tipul de combustibil, autoturismele pe benzină au scăzut cu 61%, ajungând la 22,4% din piață, iar cele pe motorină au scăzut cu 42,4%, până la o pondere de 6,3%.

Autoturismele echipate cu motoare mild-hibrid au crescut cu 25,6%, reprezentând 26,1% din piața totală. Din acestea, 82% sunt pe benzină, iar 18% pe motorină.

Autoturismele electrificate (BEV, PHEV, mild-hibrid și full-hibrid) au ajuns la o cotă de piață de 71,2%, devenind cel mai mare segment de pe piața românească, depășind motorizările pe benzină și motorină.

Autoturismele full electrice au ajuns la 12,4% din piață (față de 9,8% în ianuarie 2025), iar cele plug-in hibrid au crescut la 11,2% (față de 5% în ianuarie 2025).

În 2026, cele mai vândute autoturisme 100% electrice au fost Tesla Model Y (143 de unități, +333%), BYD Dolphin Surf (112 de unități) și Tesla Model 3 (85 de unități). La nivel de mărci, vânzările au fost conduse de Tesla (232 de unități, +85,6%) și BYD (166 de unități), în timp ce Dacia a înregistrat un declin major (-90%). Totalul pieței de electrice a scăzut cu 14,3% în 2025.

Cele mai vândute modele plug-in hibrid au fost BYD Seal U (133 de unități), Volkswagen Golf (76 de unități) și Volkswagen Tiguan (63 de unități). La nivel de mărci, vânzările au fost conduse de BYD (146 de unități) și Volkswagen (117 de unități, +136%), totalul pieței plug-in hibrid urcând cu 49,2% față de 2025.

În 2026, cele mai vândute modele full hibrid au fost Toyota Yaris Cross (262 de unități, +28,4%), Toyota Corolla (253 de unități) și Dacia Duster (181 de unități). La nivel de mărci, lideri au fost Toyota (724 de unități, -11%) și Dacia (367 de unități, -10%), totalul pieței full hibrid scăzând cu 11,4% comparativ cu 2025.

În acest an, cele mai vândute modele mild hybrid au fost Dacia Duster (327 de unități, -44,4%), Skoda Octavia (122 de unități) și Suzuki Vitara Cami (117 de unități). La nivel de mărci, lideri au fost Dacia (378 de unități, -36%) și BMW (258 de unități, -4,8%), iar totalul pieței mild hybrid a scăzut cu 25,6% față de 2025.

În ianuarie 2026, vehiculele comerciale ușoare și minibusurile au înregistrat o scădere de 11,8% față de ianuarie 2025, iar vehiculele comerciale ușoare fără minibus au scăzut cu 11,7%, totalizând 902 de unități. Cele mai vândute mărci au fost Ford (264 de unități, -4,3%), Volkswagen (142, +46,4%) și IVECO (129, +29%).

Cele mai vândute modele de vehicule comerciale ușoare au fost IVECO Daily (128 de unități, +32%), Volkswagen Caddy (106, +103,8%) și Ford Transit (81, -13,8%), totalul pieței scăzând cu 11,7% comparativ cu ianuarie 2025.

Volumul vehiculelor comerciale ușoare electrice au ajuns la 57 de unități, față de 231 unități în ianuarie 2025.

Vehiculele comerciale grele și bus-urile au înregistrat o creștere de 31,4% față de ianuarie 2025, iar vehiculele comerciale grele de peste 16 tone plus autotractoarele au crescut cu 48,6%, totalizând 605 de unități. Cele mai vândute mărci au fost Volvo (135 de unități, +111%), Mercedes-Benz (126, +94%) și DAF (95, +23%).

Analiza detaliată a segmentelor vehiculelor comerciale grele și bus-urile inclusiv clasele 3,5–6 t, 6–16 t, >16 t și bus, este disponibilă pe platforma de raportare a APIA la https://www.apia.ro/platforma-raportare.

„Scăderea semnificativă a pieței auto din luna ianuarie 2026 trebuie analizată într-un context specific și previzibil pentru începutul de an. Performanța slabă a acestei luni este, în mare măsură, consecința unui efect de tracțiune artificială a înmatriculărilor către finalul anului 2025, determinat de încheierea unor serii de producție, modificări de norme și dorința actorilor din piață de a se încadra înainte de 31 decembrie, atât din rațiuni fiscale, cât și comerciale. În mod concret, luna ianuarie 2026 reflectă un gol de piață creat artificial după un final de an 2025 suprasolicitat, în care un volum semnificativ de înmatriculări a fost devansat către luna decembrie pentru a evita riscuri comerciale și de conformare la noile norme aplicabile de la 1 ianuarie. Acest transfer de volume a lăsat inevitabil un început de an subdimensionat, care nu exprimă nivelul real al cererii, ci mai degrabă efectele de calendar și de reglementare care au distorsionat distribuția vânzărilor pe parcursul ultimelor luni.”, a declarat Dan Vardie, Președintelui APIA.