Reprezentanții asociațiilor patronale din transporturi au avut o întâlnire cu noul ministru, Ciprian Constantin Șerban, pe tema noii taxe de drum ce urmează să fie introduse de anul viitor. După cum știm, discuția inițială (din 2023) privind reformarea sistemului de taxare a utilizării infrastructurii rutiere viza eliminarea rovinietei pentru camioane și introducerea TollRO, pe principiile „poluatorul plătește“ și „utilizatorul plătește“. Mai grav, simularea de tarife pe categorii de utilizatori vehicula o creștere uriașă a costurilor pentru cărăuși, de până la șase ori mai mult decât în prezent.
La discuția cu ministrul Șerban, reprezentanții transportatorilor au primit neoficial promisiunea adoptării unui nivel de taxare de 0,03 euro/km pentru camioanele Euro 6, în condițiile în care TollRO ar urma să se aplice pentru toate categoriile de drumuri și nu doar pe atostrăzi și drumuri naționale, cum este acum. Practic, la un parcurs mediu de 100.000 de km pe an, costul ar fi de 3.000 de euro (de trei ori mai puțin față de estimările inițiale).
Costul cu infrastructura va crește în funcție de gradul de poluare al camionului, ajungând la 0,04 euro/km pentru Euro 3. Desigur, nimic nu este cert până când nu va fi consfințit printr-un act normativ, însă reprezentanții transportatorilor s-au arătat mulțumiți de modul în care au evoluat discuțiile cu noul ministru.
Sistemul TollRO în sine va reprezenta un avantaj pentru cărăuși, pentru că va oferi mai multă flexibilitatea în planificarea curselor, plus că va elimina riscul amenzilor abuzive, luate pentru situații de depășire cu 10 minute a perioadei de valabilitate a rovinietelor. Mai mult, transportatorii turci sau bulgari care tranzitează țara noastră de la sud-est la vest nu vor mai putea „păcăli“ sistemul și vor plăti utilizarea infrastructurii în funcție de cât o folosesc.
Legea 226/2023 privind aplicarea unor tarife pe rețeaua de drumuri naționale din România va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2026. Se discută însă despre faptul că TollRO ar putea să fie amânat până la 1 iulie anul viitor, dar, din nou, nimic nu este cert deocamdată.
Sistemul TollRO de taxare a utilizării infrastructurii rutiere raportat la distanța parcursă, care ar trebui să intre în vigoare în România pentru vehiculele grele de transport de marfă de la începutul anului viitor, ar putea fi amânat pentru șase luni, a declarat Beniamin Lucescu, președintele Federației Operatorilor Români de Transport (FORT), în cadrul conferinței Tranzit de la Suceava.
Până la investirea noului Executiv, actualul Guvern provizoriu nu poate da ordonanțe de urgență, însă Ministerul Transporturilor și-ar fi exprimat deja poziția cu privire la o amânare a implementării TollRO, mai ales că infrastructura necesară noului sistem de taxare nu este încă instalată.
Adptarea unui nou sistem de taxare rutieră se estimează că va aduce creșteri importante de costuri pentru operatorii de transport marfă. Astfel, de la un preț de 5.600 de lei pentru un camion pentru un an de zile s-a vehiculat trecerea la un tarif de 0,16 lei/km, ceea ce ar însemna o majorare de 4-5 ori a costului cu utilizarea infrastructurii. Atenție, însă! Deocamdată vorbim doar despre o propunere înaintată în studiul de oportunitate realizat de o companie irlandeză de consultanță în urmă cu trei ani, Ministerul Transporturilor neasumându-și încă oficial nicio propunere de tarifare.
Prețurile urmează să fie stabilite prin ordin de ministru, iar odată ce se va publica proiectul pe transparență decizională asociațiile patronale și-au luat angajamentul să se lupte pentru a obține tarife suportabile pentru industrie.
02.10.2020
Ultimul număr: Iunie 2026
Revista Tranzit
Rămâi la curent cu ultimele ediții ale revistei Tranzit