Noua rovinietă aplicabilă de la 1 ianuarie 2026 tuturor categoriilor de vehicule cu masă totală maximă autorizată mai mică sau egală cu 3,5 t și folosite în trafic național – indiferent dacă sunt destinate transportului de persoane sau de marfă – va fi calculată în funcție de categoria vehiculului, de clasa de emisii poluante (euro) și de durata de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România. Totodată, PNRR ne obligă la aplicarea unei taxe de poluare începând de anul viitor, care urmează să fie direct proporțională cu nivelul de poluare al vehiculelor (potrivit declarației Ministrului Fondurilor Europene).

Deputatul Augustin Hagiu salută într-o declarație de presă faptul că, în sfârșit, se va implementa și la noi principiul „poluatorul plătește” și trage un semnal de alarmă în legătură cu faptul că trebuie evitată dubla taxare pe poluare – odată prin plata impozitului pe vehicul, iar a doua oară prin introducerea unei componente de poluare în rovinietă. „Consider că se impune revizuirea legii 226/2023 și eliminarea, în noul context, a aplicării rovinietei, începând cu ianuarie 2026, în funcție de norma de poluare a vehiculului. Totodată, îmi exprim convingerea că noua taxă de poluare o să genereze fondurile necesare pentru susținerea programului Rabla destinat autoturismelor, dar și pentru demararea programului de tip Rabla pentru vehicule comerciale, de care transportatorii au atât de mare nevoie și care a fost deja discutat de către Premier cu reprezentanți ai mediului de afaceri din transporturi, urmând să capete forma unei reglementări în perioada următoare”, a declarat Augustin Hagiu.

Într-adevăr, discuția privind valoarea noilor taxe pe care le vor plăti deținătorii de vehicule de la 1 ianuarie 2026 este foarte sensibilă și complexă în același timp. În primul rând, respectarea obligațiilor din PNRR este prioritară, pentru a putea primi următoarele tranșe de finanțare de la Uniunea Europeană. În al doilea rând, trebuie să protejăm mediul de afaceri, care este îngenuncheat de costurile tot mai mari de exploatare. Și tocmai din acest motiv nu se poate pune semn de egalitate între taxele și impozitele plătite de persoanele fizice și de către companii.

Apoi, în cazul autoturismelor mai ales – unde sunt foarte mulți deținători persoane fizice – includerea unei componente de poluare în impozitul anual ar putea să reprezinte singura modalitate de taxare a nivelului de poluare al vehiculului respectiv, întrucât rovinieta nu este obligatorie decât în afara localității de reședință. Pe de altă parte, vedem pe drumurile din România foarte multe mașini cu numere de înmatriculare de Bulgaria, Ucraina sau Moldova, pentru care nu se plătește nicio taxă aici, iar rovinieta ar putea reprezenta singurul instrument de taxare al nivelului de poluare.

În ceea ce privește vehiculele comerciale de sub 3,5 t, aici este clar faptul că se plătesc concomitent atât impozit, cât și rovinietă. Dacă s-ar introduce componenta de poluare doar în valoarea impozitului pe deținere, atunci operatorii români ar fi discriminați în fața celor străini, întrucât aceștia din urmă nu vor fi taxați pe nivelul de poluare al vehiculelor lor, iar taxa de poluare ar fi doar a românilor. În plus, extrapolând discuția la transportul greu – pentru care se pregătește o taxă de drum pe kilometru de la 1 ianuarie 2026 (TollRo) – creșterea de cost va fi cu atât mai mare și ar fi corect ca și străinii să fie taxați în aceeași măsură.

Mai este suficient timp de analiză cu privire la cel mai bun mod de taxare – impozit pe deținere și/sau taxă de utilizare a infrastructurii rutiere – eventual diferențiat pe tipuri de utilizatori și de vehicule, astfel încât să se asigure obiectivul sancționării gradului de poluare, dar fără a discrimina companiile românești. Foarte important, așa cum a subliniat deputatul Hagiu, taxa de poluare trebuie colectată distinct și utilizată pentru susținerea investițiilor în vehicule mai curate, printr-un proiect de tip Rabla. Or dacă taxa de poluare s-ar aplica doar prin taxa de drum, atunci toţi aceşti bani vor intra în bugetul CNAIR, urmând să fie direcţionaţi pentru lucrări de infrastructură, nu şi pentru susţinerea unor măsuri de încurajare a achiziţiei de noi autovehicule nepoluante.

La propunerea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, Guvernul a aprobat, în ședința de astăzi, 25 ianuarie 2024, modificarea OG nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, se arată într-un comunicat de presă emis de MTI.

Necesitatea modificării actului normativ a apărut în urma discuțiilor dintre Ministerul de resort și Confederațiile și Federațiile reprezentative la nivel național din domeniul rutier pentru detalierea la nivel de normă primară a modalității de efectuare a actului de control (control efectuat de către personalul de specialitate din cadrul CNAIR) în mod distinct pentru utilizatorii străini și cei români.

Responsabilitatea deținerii rovinietei valabile aparține în cazul utilizatorilor străini conducătorului auto, iar în cazul utilizatorilor români, deținătorului vehiculului.

Modificarea prevede și stabilirea modalității de utilizare și funcționare a camerelor video din punctele de trecere a frontierei sau din proximitatea acestora, respectiv pentru monitorizarea traficului rutier. Pentru reglementarea timpilor de așteptare necesari trecerii frontierei, în raport cu cerințele și revendicările formulate și consemnate în cadrul ședințelor de negociere cu forurile reprezentative pentru sectorul rutier, era necesară modificarea art. 9 alin.(2) lit.c) din Ordonanța Guvernului nr. 15/2002, în sensul că personalul de specialitate din cadrul CNAIR să  efectueze controlul:

Prin acest act normativ este asigurată, în continuare, implementarea în legislația națională a prevederilor Directivei 1999/62/CE de aplicare a taxelor la vehiculele grele de transport marfă pentru utilizarea anumitor infrastructuri, cu toate modificările ulterioare ale acesteia și se urmărește aplicarea tarifului de utilizare (rovinieta) în conformitate cu prevederile Directivei (UE) 2022/362.

De asemenea, este necesară corelarea unor prevederi din OG nr.15/2002 cu prevederile similare din Legea nr.226/2023, astfel încât să se creeze un cadru legislativ unitar și complex în ceea ce privește exceptarea unor anumite categorii de vehicule de la obligația de plată a tarifului de utilizare și în ceea ce privește controlul valabilității  rovinietei și a peajului în cazul utilizatorilor străini din statele membre UE, precum și în cazul vehiculelor înmatriculate în state non UE.

Totodată, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a prezentat în ședința de guvern și Nota privind transmiterea unei cereri către Consiliul Local al  Municipiului Calafat, județul Dolj, în scopul adoptării de către acesta a unei hotărâri privind trecerea unei suprafețe de teren, având categoria de folosință drum de exploatare, din domeniul public al Municipiului Calafat în domeniul public al statului, în vederea dării în administrarea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii prin CNAIR. CNAIR va amenaja o parcare destinată camioanelor pe DN 56 km 80+800 dreapta, în scopul descongestionării traficului în zona Punctului de Trecere a Frontierei Calafat-Vidin.