In opinia lui Octavian Sabau, directorul general Sabiko, cea mai mare problema a firmelor din estul Europei, nu doar din Romania, este salariul minim pe economie impus de guvern, si care este prea mic comparativ cu cel din vest: circa 500 de euro, fata de aproximativ 2.300 de euro in Germania. Cata vreme acesta nu creste, firmele estice vor avea probleme indiferent de domeniul in care activeaza. „Sigur, nu putem mari imediat salariul minim, dar trebuie sa lucram la asta si sa ajungem cat mai repede la asta. Daca eu, fiind din estul Europei, alimentez de la multinationale, mananc de la multinationale, lucrez pentru multinationale si iau credit de la multinationale, de ce sa nu am salariul minim la fel ca in vest? Daca nu putem ajunge aici, mai bine inchidem granitele, pentru ca altfel vom fi vanati mereu in vest. Insa pentru asta e nevoie de unitate.“
Un alt argument pentru cresterea salariului minim este acela ca in Germania introducerea lui a dus la o crestere economica semnificativa, nu doar in transport, ci si in agricultura, in constructii sau in productie. Si la fel ar fi si in Romania, pentru ca si angajatorii romani ar putea si ar vrea sa ofere salariile din vest daca s-ar lucra in aceleasi conditii, cu aceeasi eficienta. Nu mai vorbim de stoparea fenomenului migratiei fortei de munca in general, de echilibrarea bugetului de sanatate, pensii etc
Cresterea salariului minim in toate tarile estice ar mai elimina un inconvenient cu care se confrunta firmele din Romania: concurenta neloiala pe care le-o fac polonezii si cei din tarile baltice, care angajeaza soferi ucraineni sau bielorusi, ale caror venituri lunare sunt cu circa 1.000 de euro mai mici decat ale romanilor, deci care au un avantaj de 0,10 de euro/km la 10.000 km. De aceea sunt atat de multe camioane poloneze inclusiv pe soselele din Romania. In aceste conditii, „clientii mei din vest nu sunt interesati de faptul ca imi trebuie un tarif cu 0,20 de euro/km mai mare ca sa platesc soferii mai bine. Probabil ca pana la urma se va ajunge la un salariu minim mai mare, dar este important daca se va face asta in 10 ani, pentru ca atunci ne va fi greu si vom intra multi in faliment, sau in doi ani, si atunci poate mai avem o sansa.“
Adoptarea Pachetului Mobilitate discrimineaza transportatorii est-europeni, crescandu-le artificial costul de operare. La un calcul estimativ rapid, in functie de doar cateva prevederi dintre cele mai abuzive adoptate prin noua legislatie, cresterea ar putea ajunge la 0,67 euro/km.
Astfel, costul returului camionului pe „gol” la fiecare 8 saptamani in tara de inmatriculare poate varia pe ruta Germania-Romania intre 750 si 1.185 euro, potrivit calculelor facute de mai multi carausi romani, ceea ce va genera un cost suplimentar de 0,10 euro/km (asta daca firma de transport ar avea un punct de lucru pe granita de vest a tarii, caci daca ar trebui sa ajunga pe gol pana la Constanta costul ar fi si mai mare!). Astfel, compania de transport ar avea un costul mediu total de 14.000 euro/an/camion, fara sa fie inclus aici si costul de oportunitate per camion, de 1.600-2.000 de euro pe 4 zile, timp in care vehiculul nu ruleaza pentru companie.
Costul intoarcerii soferilor la 3-4 saptamani in tara poate varia intre 200 si 350 euro/sofer(tur-retur), ceea ce reprezinta un cost suplimentar de 0,35 euro/km, considerand ca un schimb de soferi se face cu microbuzul sau avionul (la preturile biletelor de avion anterioare pandemiei Covid-19), iar al doilea se face cu tot cu camion. Insa in acest caz returul camionului trebuie sa fie putin mai devreme de 8 saptamani. De asemenea, cresterea salariului brut la 1.800 euro (cat se prefigureaza in Germania), va genera, de asemenea, un cost suplimentar de 0,1-0,13 euro/km. La un calcul simplu, luand in considerare o medie de 1,3 soferi/camion si un schimb la 4 saptamani cu un liber acasa, costul se ridica la 2.340 euro/luna/camion, la care se adauga diurna de minimum 35 de euro/zi, adica 1.050 de euro/luna.Astfel, vorbim de un cost total de 3.390 euro/luna/camion. La 100.000 km, impactul asupra costului de operare este de 0,4 euro/km, adica o crestere cu 65%fata de situatia actuala (salariul minim de azi si diurna zilnica de 60 euro/zi).
Prin calcule simple putem dovedi faptul ca transportatorii est-europeni sunt impinsi voit spre faliment. Ultima cale de atac impotriva Pachetului Mobilitate este la Curtea Europeana de Justitie (CEJ). Toti cei care puteti pregati o analiza a cresterii costurilor de operare in contextul noii legislatii sunteti rugati sa o trimiteti la Directia Transport Rutier din cadrul Ministerului Transportului, pana pe 24 iulie 2020, pentru a contribui la documentarea actiunii in instanta ce va fi deschisa de catre Romania la CEJ. Orice informatie conteaza!