Industria de transport maritim containerizat se confruntă cu numeroase surse potențiale de inflație și instabilitate, prin urmare este foarte probabil ca tarifele să fie mai mari în 2024 decât au fost în 2023, arată o analiză Upply (Our three scenarios for the container shipping sector in 2024 (upply.com)). Mai ales că 2024 nu a început bine, deoarece din toate direcțiile vin vești proaste.

Tarifele de transport de marfă au reacționat excesiv la încetinirea economică de după creșterea de la finalul pandemiei de Covid-19, în sensul că au scăzut mult mai mult decât au scăzut volumele, situație determinată, sunt de părere analiștii Upply, inclusiv de dorința liderului de piață, MSC, de a avea o cotă cât mai mare – ceea ce a deteriorat mult rezultatele operaționale ale companiilor din domeniu în 2023.

În ciuda scăderii tarifelor și a unei ușoare îmbunătățiri a fiabilității serviciilor, clienții au rămas în mare parte nemulțumiți de acestea din urmă, expeditorii fiind puternic afectați de lipsa de transparență și de numărul mare de incertitudini și de suprataxe menite să compenseze, pentru companiile maritime, nivelul scăzut al tarifelor.

O altă provocare din domeniu este aceea că acordul încheiat la sfârșitul conferinței COP 28 privind clima, din Dubai, de pe 13 decembrie 2023, vorbește pentru prima dată despre tranziția de la combustibilii fosili în sistemele energetice, dar fără să fi fost stabilită o dată pentru eliminarea acestora. Companiile de transport maritim depun eforturi reale pentru a-și reduce emisiile de gaze cu efect de seră, care ar trebui să scadă cu 15% în 2024, dar contribuția care trebuie adusă la efortul de ecologizare a sectorului este departe de a fi fost stabilită, iar principiul „poluatorul plătește“ nu este unanim acceptat. În plus, trebuie subliniat faptul că transportul maritim de containere contribuie la încălzirea globală, dar este și o victimă a ei, deoarece operațiunile pot fi perturbate, de exemplu, de perioadele de secetă.

O altă problemă o constituie tensiunile geopolitice serioase între Occident și Sudul Global, un termen care acoperă ceea ce se numea în trecut Lumea a Treia. Transportul maritim nu mai este scutit de amenințarea intimidării, sabotajului și acțiunilor de comando, iar controlul mărilor a devenit din nou o problemă în bătălia globală pentru putere, câtă vreme suveranitatea maritimă este extrem de importantă într-o perioadă în care există atât de multe surse de tensiuni încât întrebarea nu mai este dacă va exista un alt război, ci mai degrabă când și unde va avea loc.

Ținând cont de contextul general din prezent, Upply încearcă să identifice trei scenarii posibile pentru transportul maritim de containere în 2024, pe care vi le vom prezenta în zilele următoare. Unul dintre scenarii depinde de evoluțiile din Canalul Suez și Panama, al doilea presupune o revenire la disciplina reală a transportatorilor și al treilea pornește de la eventualitatea unei noi conflagrații geopolitice majore.

Linia de transport maritim din Hamburg și-a făcut publice rezultatele financiare pentru primul semestru din 2023, care oferă o perspectivă asupra pieței generale a transportului maritim de containere.

Veniturile Hapag-Lloyd au scăzut cu 49,8% față de prima jumătate a lui 2022, până la 10,847 de miliarde de dolari, iar EBIT (Earnings Before Interest and Tax) cu 82,7%, până la 2,76 de miliarde de dolari, cifre care sunt aproximativ în conformitate cu tendințele observate și la alte companii din domeniu și care sunt rezultatul scăderii tarifelor de transport de marfă din ultimul an.

Volumele au scăzut doar cu 3,4%, de la 6.012 la 5.807 mii TEU, mai ales din cauza cererii mai mici din Orientul Extrem și Europa către America de Nord, dar tarifele companiei germane aproape s-au înjumătățit, media lor fiind în primul semestru din 2022 de 2.855 de dolari/TEU, iar în primul semestru din 2023, de 1.761 de dolari/TEU (-38%).

Pe de altă parte, și costurile au scăzut, până la 6,3 miliarde de dolari. În 2021 și 2022, costurile portuare și logistice au fost uriașe din cauza congestiei, dar în ultimele șase luni s-au diminuat mult. Manipularea și transportul containerelor sunt acum cu 47% mai ieftine decât în 2022, iar costurile totale, cu excepția combustibilului, sunt cu 30% mai mici, deși, pe de altă parte, costurile de repoziționare a containerelor au crescut din cauza depozitării mai scumpe a containerelor goale, un posibil semn că piața este foarte bine aprovizionată cu containere.

Numărul de noi nave din flota Hapag-Lloyd a crescut substanțial în ultimii cinci ani, iar tonajul navelor comandate reprezintă echivalentul a 27% din tonajul întregii flote, deci pe termen scurt este puțin probabil ca piața să ducă lipsă de nave.

Per ansamblu, așa cum comentează și analiștii platformei Transport Intelligence, cifrele Hapag-Lloyd sunt o dovadă a deteriorării continue a mediului de afaceri pentru liniile de transport maritim de containere. Dar un jucător atât de mare este departe de a fi slab din punct de vedere financiar.

Dincolo de cifre, Rolf Habben Jansen, CEO Hapag-Lloyd AG, consideră că primul semestru din 2023 a fost per ansamblu un succes, compania reușind să-și extindă portofoliul de terminale și să ofere servicii de calitate mai înaltă. Iar în a doua jumătate a anului va continua să se concentreze asupra „Strategiei 2030“.

Pentru întregul 2023, Hapag-Lloyd confirmă și în august prognoza pe care a publicat-o pe 2 martie, anticipând un EBITDA în intervalul 4,3-6,5 miliarde de dolari și un EBIT în intervalul 2,1-4,3 miliarde de dolari. Dar războiul din Ucraina, incertitudinile geopolitice, presiunile inflaționiste persistente și nivelurile ridicate ale stocurilor creează riscuri care ar putea avea un impact negativ asupra acestei prognoze.