Comisia Europeană a publicat recent un nou raport, „Transportul și turismul în Uniunea Europeană – Tendințe și probleme actuale“, care oferă o privire de ansamblu asupra tendințelor ce influențează această industrie care reunește, în întreaga Comunitate, aproximativ 1,4 milioane de companii și în jur de 10,4 milioane de angajați. În plus, analiza subliniază importanța investițiilor, rezilienței, conectivității și decarbonizării pentru competitivitatea din domeniu.
Raportul prezintă, la nivelul UE, dar și separat pentru fiecare stat membru, indicatori referitori la sustenabilitate, reziliență, conectivitate, siguranță și securitate, precum și la dimensiunea socială a mobilității.
În prezent, arată analiza Comisiei, sectorul transporturilor din UE se află la răscruce, adică se confruntă cu provocări tot mai mari cauzate de schimbările climatice, progresele tehnologice rapide, dinamica în schimbare a populației și evoluția peisajelor geopolitice, ceea ce modifică modul în care este percepută și oferită mobilitatea. Pe măsură ce UE parcurge această tranziție, accentul se pune pe asigurarea faptului că transportul rămâne accesibil, eficient și coerent – în timp ce devine mai durabil, inovator și rezilient.
Raportul mai oferă date despre consumul de energie, adoptarea combustibililor alternativi, infrastructura de transport și investițiile realizate, dar și despre rețelele naționale de transport din fiecare stat membru și despre tranziția către combustibili alternativi.
Asociația Europeană a Expeditorilor, Transportatorilor, Logisticienilor și Operatorilor Vamali (CLECAT) amintește că acest raport a apărut într-un moment în care sistemul de transport și logistică din Europa se confruntă cu cerințe tot mai mari și în care infrastructura învechită, perturbările legate de climă, tensiunile geopolitice, cerințele de securitate și tranziția către surse de energie alternative pun presiune suplimentară pe rețelele de transport. Deci este de acord că va fi nevoie de investiții substanțiale pentru a implementa rețeaua TEN-T și a sprijini decarbonizarea și digitalizarea.
Dar CLECAT crede că deciziile legate de investiții și viitoarea politică de transport a UE trebuie să aibă la bază date concrete și exacte din viața reală, privind volumele de marfă și infrastructura, care să fie completate de înțelegerea clară a constrângerilor legate de capacitate, a conexiunilor transfrontaliere care lipsesc, a vulnerabilităților legate de climă și a investițiilor necesare pentru infrastructura de alimentare cu combustibili alternativi și pentru digitalizare. Și tocmai de aceea raportul Comisiei și detaliile despre situația din toate statele membre sunt utile pentru evaluarea progresului și a locurilor unde sunt necesare investiții suplimentare.
**Sursă foto: redacția Tranzit



