Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

CONAF solicită revenirea la forma anterioară a cotei de gen în conducerea companiilor de stat

Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) își exprimă profunda îngrijorare și dezacordul față de modificarea recentă a art. 5 alin. (5) din OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice. Noua reglementare condiționează aplicarea cotei minime de gen în componența consiliilor de administrație ale companiilor cu capital integral sau majoritar de stat, de rezultatele procesului de selecție, transformând-o dintr-o obligație într-o recomandare, în funcție de context. Această modificare este considerată de CONAF a fi un regres major în ceea ce privește politicile publice de promovare a egalității de șanse și de tratament între bărbați și femei în sfera decizională.

Versiunea anterioară a proiectului de lege era conformă cu principiile cuprinse în Legea 202/2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați și prevedea în mod clar ca minimum o treime dintre administratorii unei societăți de stat să fie femei și cel puțin o treime să fie bărbați. În schimb, forma actuală introduce o formulare vagă, care reduce semnificativ eficiența aplicării principiului reprezentării echilibrate.

Această schimbare vine într-un moment în care statele membre ale UE își accelerează eforturile de punere în aplicare a Directivei europene privind echilibrul de gen în conducerea companiilor listate (cu un obiectiv de 33% pentru genul subreprezentat în toate posturile de administrator până în 2026). Din păcate, România a ales să slăbească unul dintre puținele mecanisme legislative concrete menite să asigure reprezentarea echitabilă a femeilor în funcțiile de conducere. CONAF subliniază faptul că această modificare legislativă a fost adoptată fără consultarea prealabilă a organizațiilor reprezentative din domeniul egalității de șanse, fără o analiză de impact transparentă și fără o dezbatere publică.

Lipsa dialogului social pe teme cu implicații atât de importante poate submina încrederea în procesul legislativ și afecta calitatea guvernanței publice. Eliminarea obligativității cotei de gen ar putea duce la perpetuarea inegalităților structurale și la excluderea femeilor din pozițiile strategice de decizie. Reprezentarea echitabilă nu este un gest simbolic, ci o condiție esențială pentru o guvernanță echilibrată, diversă și performantă. Datele internaționale arată că organizațiile cu echipe de conducere echilibrate din punct de vedere al genului au performanțe mai bune, inclusiv în ceea ce privește transparența, integritatea și sustenabilitatea.

În calitate de organizație care promovează antreprenoriatul feminin și egalitatea de șanse, CONAF solicită ferm reanalizarea acestor modificări și revenirea la forma anterioară a articolului 5 alin. (5) din OUG nr. 109/2011. De asemenea, solicită autorităților să implice în mod real societatea civilă și organizațiile specializate în procesul de elaborare a politicilor publice care vizează guvernanța corporativă. România nu își mai poate permite să facă pași înapoi în materie de echitate și includere. Este momentul ca statul român să își demonstreze angajamentul său real pentru principiile egalității de gen, nu doar prin declarații, ci prin legislație clară, aplicabilă și fermă.

Articole similare

Ad