Discuțiile actuale despre intervențiile statului în piață – cum sunt plafonările de prețuri în diverse sectoare – creează incertitudine și îi determină pe investitori să privească cu prudență viitorul. Companiile devin mai reticente în a face investiții, temându-se de schimbările bruște ale regulilor jocului economic.
Totodată, România continuă să ofere oportunități atractive pentru cei care aleg să investească, precum avantajul amplasamentului investițional, apartenența la UE, disponibilitatea unui personal calificat, costurile mai mici comparativ cu Europa de Vest, creșterea puterii de cumpărare și potențialul de dezvoltare economică, care include și crearea de noi lanțuri valorice în industria de apărare. Totuși, în prezent există obstacole semnificative în a oferi recomandări clare de investiții în sectoarele afectate de plățile pe care statul trebuie să le facă, chiar și atunci când sunt disponibile resurse financiare, inclusiv fonduri europene. Un exemplu concret este sectorul energetic, unde arieratele acumulate de-a lungul timpului – ca urmare a plafonărilor de preț aplicate anterior – trebuie încă rambursate companiilor. Această situație adaugă un strat suplimentar de incertitudine pentru investitori și complică planificarea pe termen lung.
În plus, capacitățile administrative pentru procesarea rapidă a cererilor de finanțare rămân, în multe cazuri, limitate. Această situație afectează domenii cheie precum agricultura, construcțiile, energia, sănătatea și altele. Deși aceste provocări nu sunt o noutate și AHK România apreciază eforturile actualului guvern de a le aborda, rămâne însă clar necesitatea unor progrese suplimentare pentru ca fondurile să ajungă mai rapid acolo unde este cea mai mare nevoie.
Din perspectiva mediului de afaceri, este esențial ca statul să susțină – și nu să afecteze – lichiditatea economiei, mai ales în perioadele de incertitudine economică. Semnele sunt deja vizibile: investițiile scad, ceea ce încetinește creșterea economică și face mai dificilă corectarea dezechilibrelor bugetare. Problemele bugetare pot fi soluționate sustenabil doar printr-o economie aflată pe creștere.
Menținerea lichidității în sectorul privat rămâne fundamentală pentru stimularea investițiilor viitoare și pentru dezvoltarea economică durabilă. În acest context, AHK România face apel la toți factorii de decizie să abordeze intervențiile în piață cu maximă prudență și să le discute în prealabil cu mediul privat.

