Patru camioane electrice și un diesel intră în finala ITOY 2027

Cinci candidaturi au ajuns în etapa finală a competiției International Truck of the Year 2027: Iveco S-eWay Aero, noul Ford F-Max, MAN eTGM, Mercedes-Benz eArocs 400 și noua gamă electrică Volvo Trucks.

Lista arată orientarea tot mai puternică a producătorilor către propulsia electrică, dar păstrează în competiție și un camion diesel destinat transportului pe distanțe lungi.

Premiul evaluează contribuția camionului la eficiența transportului

Titlul International Truck of the Year este acordat anual vehiculului sau gamei lansate în ultimele 12 luni care aduce cea mai importantă contribuție la eficiența transportului rutier.

Juriul analizează inovația tehnologică, confortul șoferului, siguranța, manevrabilitatea, consumul de energie, performanța de mediu și costul total de proprietate.

Florian Engel, președintele juriului ITOY, consideră că finaliștii din 2027 demonstrează diversificarea soluțiilor disponibile transportatorilor. Evaluarea nu urmărește o singură tehnologie, ci capacitatea fiecărui vehicul de a răspunde cerințelor reale ale operatorilor și șoferilor.

Ford F-Max menține motorul diesel în competiție

Noul Ford F-Max este singurul finalist echipat cu motor cu ardere internă. Modelul continuă evoluția camionului care a câștigat titlul International Truck of the Year în 2019.

Actuala generație utilizează motorul Ecotorq de 12,7 litri, care dezvoltă 510 CP și un cuplu de 2.600 Nm, împreună cu o transmisie automatizată cu 16 trepte. Producătorul a revizuit aerodinamica, cabina, instrumentarul digital și sistemele de asistență.

Potrivit Ford Trucks, noul model beneficiază și de direcție electrohidraulică, camere în locul oglinzilor convenționale și funcții digitale pentru gestionarea consumului și a vehiculului.

Prezența sa în finală va permite juriului să compare o soluție diesel modernizată cu patru candidaturi bazate pe propulsie electrică.

Camioanele electrice acoperă aplicații foarte diferite

Iveco S-eWay Aero este destinat transportului regional și pe distanțe lungi. Capul tractor utilizează trei pachete de baterii LFP, cu o capacitate totală de 603 kWh, dintre care 97% poate fi folosită. Autonomia declarată ajunge la 600 km, iar puntea electrică dezvoltată de FPT Industrial furnizează o putere continuă de 480 kW.

Modelul poate fi încărcat de la 20% la 80% în aproximativ 60 de minute la o stație de 350 kW. Cabina alungită Aero a fost proiectată pentru reducerea rezistenței la înaintare și păstrarea compatibilității cu semiremorcile existente, conform informațiilor publicate de Iveco.

MAN eTGM se adresează în principal distribuției urbane și regionale. Operatorii pot alege între două, trei sau patru pachete de baterii, în funcție de autonomia, sarcina utilă și costul urmărit. Configurația maximă oferă 320 kWh de energie utilizabilă și o autonomie declarată de până la 480 km pentru un camion solo de distribuție.

Modelul poate fi echipat și cu priză de putere mecanică pentru suprastructuri precum macarale sau bene. În cazul utilizării cu remorcă, MAN indică o autonomie de până la 285 km pentru versiunea cu patru baterii.

Mercedes-Benz eArocs 400 introduce propulsia electrică în transporturile pentru construcții. Camionul este disponibil în configurație 8×4, ca betonieră de 32 de tone sau basculantă de 41 de tone.

Cele două baterii LFP au o capacitate instalată totală de 414 kWh. Autonomia ajunge la aproximativ 200 km pentru betonieră și la 240 km pentru basculantă. Sistemul de propulsie dezvoltă 380 kW în regim continuu și 450 kW la vârf, iar încărcarea CCS2 se poate realiza cu până la 400 kW, potrivit Daimler Truck.

Volvo propune o gamă electrică pentru mai multe tipuri de transport

Volvo participă cu noile generații FH, FM și FMX Electric, precum și cu FH Aero Electric cu autonomie extinsă.

FH Aero Electric poate parcurge până la 700 km cu o singură încărcare. Modelul utilizează o punte electrică compactă, care eliberează spațiu pentru instalarea a până la opt pachete de baterii, și acceptă încărcarea MCS cu o putere de până la 700 kW.

Noile FH, FM și FMX Electric sunt destinate distribuției regionale, construcțiilor, serviciilor municipale și aplicațiilor speciale. Acestea oferă autonomii de până la 470 km și pot fi configurate pentru mase totale ale ansamblului de până la 65 de tone.

Câștigătorul va fi anunțat la Hanovra

Rezultatul competiției International Truck of the Year 2027 va fi anunțat luni, 14 septembrie 2026, în cadrul galei „Night of the Stars”, organizată la expoziția IAA Transportation din Hanovra.

Potrivit juriului ITOY, evaluarea finală va urmări modul în care autonomia, sarcina utilă, siguranța, confortul și costurile de exploatare sunt reunite într-o soluție completă de transport. Diversitatea candidaților face ca juriul să compare nu doar producători diferiți, ci și aplicații care se întind de la distribuția urbană și construcții până la transportul internațional pe distanțe lungi.

Articole similare