Autoritățile au anunțat prelungirea restricțiilor temporare de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, în contextul temperaturilor extreme prognozate pentru începutul săptămânii.
Măsura va fi aplicată luni, 29 iunie, și marți, 30 iunie, între orele 12:00–20:00, pe drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzile din 35 de județe: Galați, Vrancea, Vaslui, Bacău, Iași, Neamț, Botoșani, Suceava, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Bihor, Sălaj, Cluj, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Mureș, Sibiu, Harghita, Covasna, Brașov, Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Teleorman, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Giurgiu și Ilfov.
Restricțiile au fost impuse ca urmare a avertizărilor meteorologice de cod galben, portocaliu și roșu de caniculă emise de ANM. Scopul acestora este protejarea carosabilului, deoarece temperaturile foarte ridicate pot provoca deformarea asfaltului sub greutatea vehiculelor de mare tonaj.
De la aceste restricții sunt exceptate mai multe categorii de transport, printre care transportul de persoane, animale vii, produse perisabile, carburanți, mărfuri refrigerate, produse alimentare, apă îmbuteliată, transporturile poștale, funerare, de intervenție și cele destinate Sistemului Garanție-Returnare (SGR). De asemenea, vor putea circula utilajele CNAIR și cele implicate în lucrările de infrastructură aflate în desfășurare.
Autoritățile recomandă transportatorilor să își planifice din timp cursele și să respecte restricțiile impuse pentru protejarea infrastructurii rutiere și pentru siguranța traficului.
